EŞİK: Taliban yönetimini tanımıyoruz, tanıyanı da tanımıyoruz

Taliban’ın Afganistan yönetimini ele geçirmesine tepki gösterdiği için hedef alınan EŞİK, yeni bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Taliban yönetimini tanımıyoruz, tanıyanı da tanımıyoruz” denildi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA- Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK) Taliban’ın Afganistan’da yönetimi ele geçirmesinin ardından kaygıları olduğunu belirterek açıklama yapmış, kadınların ve kız çocukların can güvenliklerinin ve temel insan haklarının korunması için dayanışma çağrısında bulunmuştu.

Yaptıkları açıklamanın ardından Cumhuriyet Kadınları Derneği, Vatan Partisi yöneticileri ve “yandaş medyanın” hakaret ve iftiralarına maruz kaldıklarını belirten EŞİK, yeni bir açıklama daha yaptı ve “Taliban yönetimini tanımıyoruz, tanıyanı da tanımıyoruz” dedi.

‘SIRTINI EMPERYAL GÜÇ ODAĞINA DAYAYARAK SİYASET YAPANLAR BAĞIMSIZ SİYASET YAPMAYI ANLAYAMAZLAR’

EŞİK Afganistan’da yaşananlara ilişkin 18 Ağustos tarihinde yaptığı, “Afganistan’ın Taliban yönetimine terk edilmesini, Taliban yöntemleri kadar acımasız buluyoruz!” başlıklı açıklamada, başta ABD olmak üzere “gelişmiş, medeni, demokratik olduğunu iddia eden” devletleri eleştirerek, “Çeşitli bahanelerle yıllarca işgal ettikleri Afganistan’da yönetimi neredeyse anahtar teslim Taliban’a bıraktılar. Afganistan’ın, başta kadınlar ve kız çocukları olmak üzere tüm Afgan halkının kâbusu olan Taliban yönetimine terk edilmesini, Taliban yöntemleri kadar acımasız buluyoruz” ifadelerine yer vermişti.

Bu açıklamanın ardından Cumhuriyet Kadınları Derneği, Vatan Partisi yöneticileri ve “yandaş medya” tarafından hedef gösterildiklerini belirten EŞİK, yaptığı yeni açıklamada, “Kamuoyunu yanıltan, karalama amaçlı bu yayınların aksine EŞİK‘in yaptığı tüm açıklamalarda, Taliban’ı bizzat yaratan ve Afganistan’ı sayısız insanlık suçu işleyen bu örgütünün insafına terk eden ABD ve yandaşı uluslararası güçler net bir biçimde kınandı” dedi.

“EŞİK olarak bağımsızlığımız bizim en önemli ilkelerimizden biridir. Kişisel ve siyasi tarihi boyunca, sırtını emperyal bir güç odağına dayayarak siyaset yapanlar, bağımsız siyaset yapmanın ne demek olduğunu anlayamazlar” ifadelerine yer veren EŞİK şunları belirtti:

SİYASİ BİR PARTİNİN AYAR VERMEYE ÇALIŞMASI KABUL EDİLEMEZ: Her partinin kendi siyasi görüşü doğrultusunda bir kadın örgütü olabilir. Zaman zaman bu kadın örgütleriyle birlikte mücadele vereceğimiz çok konu olabilir. Ancak siyasi bir partinin, isminde kadın geçen bir örgütü eliyle bağımsız kadın hareketine iftira, karalama gibi yöntemlerle ayar vermeye çalışması kabul edilemez.

EŞİK HİÇBİR YERDEN FON ALMAMIŞTIR: Türkiye kadın hareketi bugüne dek siyasi bağımsızlığını korumayı başardığı için Türkiye'nin en önemli siyasal ve toplumsal güçlerinden biri olmuştur. Devletlerin ve kamu kurumlarının bile ulusal veya uluslararası fon kaynaklarıyla projeler yürüttüğü bir devirde kadın sivil toplum örgütlerine yönelik "fon alıyor" ithamını haksız, yersiz ve art niyetli gördüğümüzü de belirtmek isteriz. Ancak kendilerine kötü bir haber verelim ki EŞİK bugüne kadar hiçbir yerden fon almamıştır. EŞİK olarak, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da siyasi ve mali bağımsızlığımızdan ödün vermeden kendi gönüllü çabalarımızla mücadelemizi sürdüreceğiz.

İSTEYEN TALİBAN YÖNETİMİNİ TANIYABİLİR: İsteyen Taliban yönetimini tanıyabilir, selamlayabilir, alkışlayabilir ve hatta Taliban zihniyetinin kadınlara ve topluma "uygarlık" getireceğine de inanabilir. “Şeriatla yönetilecek bile olsa, Afgan halkı laikliğe dünden daha yakındır” gibi tarihe geçecek utanç cümleleri kurabilir. Taliban’ı Afganistan için meşru bir seçenek olarak görebilir, Taliban'dan modernlik, çağdaşlaşma, kadın-erkek eşitliği geleceğini iddia edebilir.

BİZ TALİBAN YÖNETİMİNİ TANIMAYACAĞIZ: Ama biz kadınlar, kadınların ve toplumların özgürlük, eşitlik ve barış içinde yaşamaları için laikliğin vazgeçilmez önemde olduğunu biliyoruz. Laikliği, birilerinin demokrasi için söylediği gibi zamanı gelince inilecek bir durak olarak görmüyoruz. Tüm kadınları bu böl yönet politikalarının tuzağına düşmemeye, emperyal güçler arasında seçim yapmak mecburiyeti hissetmeden, kendi çıkarları için dünyayı cehenneme çeviren emperyal güçlerin tümüne birden karşı çıkmaya çağırıyoruz. Tüm kadınları, dünya çapındaki ortak mücadelemize, özgürlük, eşitlik ve laiklik mücadelesine katılmaya çağırıyoruz. Tekrar ediyoruz: Bizler Taliban yönetimini tanımayacağız, tanıyanı da tanımayacağız. (DUVAR)

Etiketler EŞİK TALİBAN