EŞİK: 2021 ‘erkek’ bütçesi’nin içinde ‘kadın’ yok

EŞİK TBMM İzleme Grubu raporuna göre cumhurbaşkanlığının 2021 yılı bütçesi içinde kadın ya da kadın-erkek eşitliğini sağlamaya yönelik bir program geçmedi. Raporda ayrıca 62 kanun teklifinden yalnızca 3’ünün kadınlarla ilgili olduğu vurgulandı.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Eşitlik için Kadın Platformu (EŞİK) TBMM İzleme Grubu, 16 Kasım-15 Aralık 2020 tarihleri arasındaki süreci kapsayan üçüncü izleme raporunu yayınladı. Parlamentonun kadın hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliği dersindeki zayıf notları ortaya koyan raporda, 2021 Kamu Bütçe Tasarısı için “Kadınların yaşadığı şiddet, ayrımcılık ve eşitsizliğe ilişkin etkin çözüm yolları sunmadı” tespiti yapıldı.

'BÜTÇELERİN TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİNİ GÖZETMEMESİ EŞİTSİZLİĞİ DERİNLEŞTİRDİ'

“Kadın” sözcüğünün Meclis kürsüsünden dile getirildiği ancak sağlıklı tartışma ve değişim yapabilme ortamının yaratılmasına izin verilmediği ifade edilen raporda şöyle denildi: “Kimi milletvekili kadınların sahibi kendileriymiş gibi 'kadınlarımız' dedi, milyonuncu kez ‘baş tacı’ ilan etti; çoğu şiddeti kınadı, geçti. İlgili bakanlara çokça soru soruldu, araştırma önergeleri verildi, kadın milletvekilleri kadının sesini duyurmak için çabalamaya devam etti. Ancak sağlıklı tartışma ve değişim yapabilme ortamının yaratılmasına izin verilmedi. Meclis araştırma talepleri reddedildi, soru önergelerinin çoğu cevaplanmadı. Özellikle Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 2021 Bütçesi görüşülürken kadın milletvekilleri, bütçelerin toplumsal cinsiyet eşitliğini gözetmemesinin eşitsizliği daha da derinleştirdiğini söyledi. Ama bir şey değişmedi. Bütçe geldiği gibi kabul gördü.”

'İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİ UYGULA' YAZILI MASKELERİN ÇIKARILMASI İSTENDİ

Raporda ayrıca İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin şu ifadelere yer verildi:

“Birçok kadın milletvekili ve hatta bazı erkek milletvekilleri ‘İstanbul Sözleşmesini Uygula” yazılı maskelerle Meclis’e gelirken, aynı maskeleri takan milletvekili danışmanları Meclis yerleşkesinde iki kez durdurularak maskeleri çıkarmaları istendi. Meclis’te bütün bunlar olurken dışarıda kadınlar şiddet görmeye, öldürülmeye, işsiz olmaya, yoksul kalmaya devam etti.”

EŞİK’in 3. TBMM İzleme Raporu’na yansıyan bu bir aylık süreçte şu sonuçlar dikkat çekti:

🔸 Genel kurullarda yapılan yüzlerce konuşmadan sadece 94’ü kadınların yaşadığı sorunlara değindi. O da 25 Kasım ve 5 Aralık günleri sayesinde!
🔸 12 grup toplantısından yalnızca 3’ünde kadınların talepleri kürsüye yansıdı.
🔸 CHP gruplarında kadının adı hiç geçmedi.
🔸 Cumhurbaşkanı kadını 1 kez andı, onu da yanlış andı; 25 Kasım’a ‘Kadınla Mücadele Günü’ dedi.
🔸 Verilen 519 soru önergesinden sadece 30’u;
🔸 62 kanun teklifinden yalnızca 3’ü;
🔸 103 meclis araştırma önergesinden 13’ü;
🔸 Yapılan 111 basın toplantısından ancak 5’i kadınlarla ilgiliydi.
🔸2021 ‘erkek’ bütçesinin içinde ‘kadın’ ya da kadın-erkek eşitliğini sağlamaya yönelik programlar zaten geçmiyordu.
(DUVAR)

Etiketler kadın bütçe EŞİK