Ermenistan Türk mallarına ambargoya son veriyor

Ankara-Erivan hattında karşılıklı 'normalleşme' adımları atılırken Ermenistan Hükümeti, Karabağ Savaşı'nın ardından başlattığı Türk mallarına yönelik ambargoyu bitireceğini duyurdu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, 'normalleşme' adımları kapsamında Türkiye ve Ermenistan'ın görevlendirdiği özel temsilcilerin ilk toplantısının ocak ayı içinde yapılacağını açıklamasının ardından Ermenistan Hükümeti'nden de bir adım geldi. 

DW Türkçe'nin aktardığına göre, Ermenistan Ekonomi Bakanlığı, Dağlık Karabağ Savaşı'nın ardından başlatılan Türk mallarına yönelik ambargonun 1 Ocak 2022 itibarıyla kaldırılacağını açıkladı. Bakanlık açıklamasında "Türk malları ithalatına yönelik ambargonun uzatılmaması kararı alınmıştır" denildi.

Türkiye'nin Dağlık Karabağ Savaşı'nda Azerbaycan'a verdiği destek nedeniyle 1 Ocak 2021'de Türk mallarına altı aylığına ambargo kararı alan Ermenistan hükümeti, Haziran ayında ambargoyu 6 ay daha uzatmıştı.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan da geçen hafta yaptığı açıklamada Türkiye ile ilişkileri ön koşulsuz bir şekilde normalleştirmeye hazır olduklarını belirtmişti.

Türkiye'nin Dağlık Karabağ'ın işgali nedeniyle Ermenistan ile diplomatik ilişkileri askıya aldığı ve Ermenistan sınırını kapattığı 1993'ten bu yana iki ülke arasında doğrudan mal alışverişi bulunmuyor. Ancak Ermenistan'a Türk menşeli ithal mallar üçüncü ülkeler üzerinden ulaşıyor.

Normalleşme sürecinde ise Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 3 gün önce yaptığı açıklamada Ermenistan ile karşılıklı charter uçuşlarının yakında başlayacağını belirterek, "İki ülke arasında karşılıklı ziyaretler dahil doğrudan temasa geçilerek ilişkilerin normalleşmesi konusunda atılacak adımlarla ilgili yol haritası belirlenmesinin gerektiğini" söylemişti. (HABER MERKEZİ)