Ermenistan fotoğraf yayınladı, Azerbaycan yalanladı: İki uçak dağa çakıldı

Ermenistan hükümeti 'bir Türk-16'sı tarafından düşürüldüğünü' iddia ettiği savaş jetinin fotoğraflarını yayınlarken, Azerbaycan'dan jet yalanlama geldi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in yardımcısı Hikmet Hacıyev, Ermenistan'a ait iki jetin dün dağa çarparak düştüğünü, Erivan'ın yalan söylediğini belirtti. Ermenistan son olarak, Azerbaycan'ın 'Karabağ'a yönelik harekatın hava kontrolünü Türk Hava Kuvvetleri'ne devrettiğini' öne sürdü.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ermenistan hükümeti, Türkiye'ye ait bir F-16 tarafından düşürüldüğü iddia edilen SU-25 savaş jetinin fotoğraflarını yayımladı. Türkiye'nin iddiayı yalanlamasının ardından Ermenistan hükümetinin iletişim merkezinin paylaştığı fotoğraflarda, Su-25'e ait olduğu iddia edilen enkaz görülüyor. Azerbaycan ise bu iddiaları jet hızıyla yalanladı.

HAVA KONTROLÜ İDDİASI

Ermenistan Savunma Bakanlığı, uçakla ilgili iddiaların yalanlanması sonrası bu kez de,  'Azerbaycan'ın Karabağ'a yönelik harekatın hava kontrolünü Türk Hava Kuvvetleri'ne devrettiğini' ileri sürdü. Bakanlık Sözcüsü Artsrun Ovannisyan, Türkiye ve Azerbaycan’a ait uçakların bugün yaptıkları uçuşların ‘Türkiye topraklarında bulunan Erzurum ve Kars kentlerinin yakınlarındaki Türk komuta merkezi (Havadan İhbar Kontrol Uçağı) E7-T tarafından kontrol edildiğini’ iddia etti.

Ermenistan Savunma Bakanlığı dün de, Türkiye'ye ait bir F-16 savaş uçağının, Ermenistan ordusuna ait bir SU-25'i Ermenistan hava sahasında düşürdüğünü ve pilotun öldüğünü iddia etmişti. Pilotun ismi ise bugün Binbaşı Valeri Danelin olarak açıklandı.

AZERBAYCAN: İKİ ERMENİSTAN SU-25 UÇAĞI DAĞA ÇAKILDI

Azerbaycan ise uçak iddialarını yalanladı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in yardımcısı Hikmet Hacıyev, Ermenistan'a ait iki jetin dün dağa çakılarak düştüğünü, Erivan'ın yalan söylediğini belirtti.

Hacıyev, "İki uçak da bir dağa çakıldı, patladı ve harap oldu. Bu durum, Ermenistan askeri liderliğinin vatandaşlarına ve kamuoyuna doğru bilgi vermediğini gösteriyor" dedi. 

ALTUN YALANLAMIŞTI

Türkiye de Ermenistan'ın iddiasını kesin bir dille reddetmişti. İletişim Başkanı Fahrettin Altun  "Türk F-16'sının Ermeni uçağını düşürdüğü iddiası doğru değil. Ermenistan böyle ucuz propaganda oyunlarına başvuracağına, bir an önce işgal ettiği topraklardan çekilsin" açıklaması yaptı. (DIŞ HABERLER)