Erkek futbol takımı küme düşen Rizespor kadın kulübünü kapattı

Çaykur Rizespor, erkek futbol takımı Süper Lig’den düşünce, Kadınlar Süper Ligi’nde mücadele veren Kadın Futbol Kulübü’nü kapattı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Çaykur Rizespor’da geçen ay kulüp başkanlığına seçilen müteahhit İbrahim Turgut, önceki başkan Turgut Kıran tarafından kurulan Kadın Spor Futbol Kulübü’nü kapattı. Turgut, kapatma kararıyla ilgili hiçbir açıklama yapmadı.

Kulübün kadın futbol takımı, Kadınlar Süper Ligi’nde Galatasaray, Fenerbahçe, Trabzonspor, Altay gibi güçlü kulüplerin kadın futbol takımlarıyla birlikte mücadele veriyordu ve bu yıl sezonu 7. sırada tamamlamıştı. Takımda 3 Amerikalı, 2 Azeri ile birlikte toplam 24 kadın futbol oynuyordu. Asgari ücretle futbol oynayan kadınlar, kulübün kapatılmasının ardından diğer illerdeki kadın futbol kulüplerinde oynamak için çaba gösterirken yabancı futbolcuların ülkelerine geri döndükleri öğrenildi.

'ŞAMPİYONLUĞA OYNAMAYI DÜŞÜNÜYORDUK'

ANKA'nın haberine göre kadın futbol takımının teknik direktörü Mutlucan Zavotçu, kadın futbolcularının oldukça başarılı olduğunu, kulübün kapatılması karşısında şaşırdıklarını söyledi. Zavotçu şöyle konuştu:

"Bizlere herhangi bir somut gerekçe sunulmadan kadın futbol takımımızın kulübü kapatıldı. Bildiğimiz bir tek şey, takımın ekonomik nedenlerden dolayı çalışmalarına son verildiği şeklinde. Kulüp kapatılacak olsaydı eski başkanımız Tahir Kıran tarafından kapatılırdı. Biz gelecek sene için yatırım yapıyorduk. Güzel bir kadro yapıp şampiyonluğa oynamayı düşünüyorduk. Tahir Kıran başkanlıktan ayrılınca yeni yönetim böyle bir tercihte bulundu. Bana da saygı duymak düşerdi. Şu dönemde Süper Lig takımlarının hepsi kadın şubesi açarken, ÇAYKUR Rizespor’un da güzel bir kadrosu varken kapatılması üzücü oldu. Gerekçenin ekonomik olduğu söyleniyor. Biz, elimizden gelen yaptık, uğraştık. İnşallah bu kararlarından dönerler, çünkü bu doğru bir şey değil. Yarın öbür gün takım Süper Lig’e çıktığı zaman kadın takımını yeniden kurmak zorunda kalacaklar. Bu kez daha büyük bir maliyetle kulüp karşı karşıya kalacak.

İnşallah bu kararından vazgeçer yönetim, çünkü Rize çok güzide bir şehir, çok değerli bir şehir, Cumhurbaşkanı’mızın şehri. Böyle bir durumda herkes kadın futbol şubesi açarken Rize’nin, Süper Lig’de olan kadın futbol takımını kapatması sağlıklı bir karar değil. İnşallah yeni yönetim döner bu kararından."

'BU YÖNETİM GALİBA KADINLARA KARŞI'

Kapatılan kadın futbol takımının oyuncularından Gül Kaplan ise tepkisini şöyle dile getirdi:

"Tahir Kıran başkan, gerçekten çok seviyordu kızlarını. Futbol adı altında da kadınların, kız çocuklarının ilerlemesini çok destekliyordu. Rize’de kurulalı daha bir yıl olmazken kapatılma kararı çok kötü bir durum. Koskoca Çaykur Rizespor, koskoca Rize, Cumhurbaşkanı’mızın şehrinde kadın futbol takımı yok. Bu yönetim galiba kadınlara karşı. Zihniyetlerinde kadınlarla çalışma prensibi olmadığı için böyle bir karar almışlar.

'EN FAZLA 30 BİN LİRA PEŞİNAT ALINMIŞTIR'

Kadın takımına harcanan masraf, erkek takımındaki peşinatlardaki 1 milyon, 2 milyon kadar değil. En fazla 30 bin lira peşinat alınmıştır. Maaşlarımız da keza öyle, asgari ücret doğrultusunda. Rize için de güzel bir piyasası olacak bir takımı kapatmak çok yanlış.”

Kadın Futbol Kulübü’nü kapatanların, kadın hentbol takımının altyapısını da dağıttıklarını duyduğunu söyleyen Kaplan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu da gösteriyor ki kadın takımlarıyla çalışmak istemediğinin açık bir kanıtıdır. Lige çıkan bir kadın basketbol takımı da var, acaba onu kapatacak mı? Onu da bekliyoruz. Şunu artık görmek lazım; tüm dünyada kadınların her alandaki spor faaliyetlerine çok büyük destekler var ve kadınlar artık her alanda başarılılar hem de erkeklerden de daha başarılı oldukları birçok alan var. Bunun spora yansıdığını artık tüm dünya görüyor." (HABER MERKEZİ)