Erkan Baş, TİP'in oy oranını açıkladı

TİP lideri Baş: Oy oranımız son araştırmada yüzde 2.9 gözüküyor. Eğer sadece TİP kazansın diye baksaydık biz orada seçime girerdik. Sonuçta da HDP'ye bir vekillik kaybettirirdik.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş, SÖZCÜ Televizyonu'nda ‘Liderler Özel’ programına katılıp gündemi değerlendirdi. 

TİP'in, Emek ve Özgürlük İttifakı çatısı altında bazı illerde ayrı liste çıkarmalarına ilişkin eleştirilere de yanıt veren Erkan Baş'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

SADECE TİP KAZANSIN DİYE BAKSAYDIK: Türkiye İşçi Partisi'nin Türkiye'de en güçlü olduğu yerlerden bir tanesi Ankara 1. bölgedir. Biz şimdi Ankara 1. bölgeden seçime girmiyoruz. Niye girmiyoruz? Çünkü şunu gördük: Biz oradan seçime girsek milletvekilliği kazanırız. Bütün araştırmalar bunu gösteriyor. Ama biz kazandığımızda örneğin HDP'nin geçmiş dönem kazandığı vekillik kaybedilebilir. Eğer sadece TİP kazansın diye baksaydık biz orada seçime girerdik. Sonuçta da HDP'ye bir vekillik kaybettirirdik. Muhalefete bir milletvekilliği kaybettirirdik. Dedik ki ‘hayır gerek yok.' Ha bizden olmuş, ha onlardan olmuş...

HESAP SORACAK BİR İSME İHTİYACIMIZ VAR: Ankara 3. bölgede de geçen seçimlerde HDP vekil çıkaramadı. Türkiye İşçi Partisi'nin de bir potansiyeli var. Mutlaka bizim çıkarmamız lazım dedik. Oturup parti yöneticilerimizden herhangi birini seçip oraya koymadık. ‘Burada bizim plan bütçe komisyonunda vergi konusunda halk adına hesap soracak bir isme ihtiyacımız var' dedik. Ozan Bingöl hocamızdan rica ettik.

HESAPLAŞMA: Bizi en çok eleştirdikleri konulardan bir tanesi, ‘hesaplaşma' başlığı. Biz bu konuda bir adım geri atmayız. Adaylarımızı incelediğinizde de bunu görürsünüz. Adaylarımız bu iktidarın yanlış politikaları, bu iktidarın doğrudan sorumlu olduğu sözde kazalarda, sözde katliamlarda hayatını yitirenlerin annelerinden, babalarından oluşuyor mesela… Bu bir tercih.

AKP SADECE KENDİNİ AKILLI SANIYOR: Ben 'AKP sadece kendisini akıllı sanıyor' diye açıklama yapmıştım. AKP 'İttifak olsun seçimlerde' dedi, sistemi getirdi hiç beklemediği bir şey oldu. Karşısında Millet İttifakı oluştu. İttifakları parçalamaya çalışan AKP kendisi dört parça olarak seçime giriyor. Kendi aralarında hiçbir konuda anlaşamadılar.

KILIÇDAROĞLU İLE GÖRÜŞME: (Altılı Masa veya Millet İttifakı'ndan size bir teklif geldi mi? sorusu üzerine) Yok hiç gelmedi. Henüz bizim ittifak kurulmamıştı, Altılı Masa yeni oluşmuştu, Kemal Bey ile bir toplantı yaptık. Ziyaret ettik kendisini, değerlendirmelerini aldık. Baktık ki farklı bakıyoruz geleceğe, ‘Ortaklıklarımızı belirleyelim ve o ortaklıklar konusunda herkes kendi yoluna yürüsün' diye baktık.

TİP'İN OY ORANLARI: Son araştırmada yüzde 2.9 gözüküyor ama O 2.9 içerisinde mesela Çankaya'nın çok yüksek oranda olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla şimdi orayı eksiltmek lazım. İzmir'i eksiltmek lazım. Ama o araştırmada Muğla'nın düşük olduğunu düşünüyorum. Şimdi Muğla'nın çok yükseleceğini düşünüyorum. O araştırmada Antalya'nın düşük olduğunu görüyordum, şimdi çok yükselecek. Araştırmada Antakya güçlü olduğumuz bir yerdi şimdi daha çok yükselecek. 

ASLANTUĞ VE DEĞİRMENCİ'NİN ADAYLIĞI: Hiçbiri daha önceden TİP üyesi değildi. İrfan adaylık başvurusu yapmadı, üyelik başvurusu yaptı. İrfan aday olmak için gelmedi partiye. ‘Zaten ben EYT çıkınca emekli oluyorum. Artık mücadeleye katılmak istiyorum' dedi. Biz ona adaylık teklif ettik.

 Sevgili Mehmet Aslantuğ ise bizim Kültür Sanat Komisyonumuzun bize önerdiği bir isim oldu. Ben doğrudan gittim teklif ettim. Önemli bir özelliği var bence; kamuoyu Mehmet Aslantuğ'a baktığı zaman güven duyuyor. Vicdan sahibi bir isim. (HABER MERKEZİ)