Erkan Baş: Recep Tayyip Erdoğan'ı tarihin çöplüğüne göndereceğiz

Türkiye İşçi Partisi lideri Erkan Baş, Ankara'daki milletvekili tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, "Recep Tayyip Erdoğan'ı tarihin çöplüğüne göndereceğiz. En küçük bir tereddüde gerek yok" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye İşçi Partisi (TİP) Ankara Yenimahalle'de Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde milletvekilleri tanıtım toplantısı düzenledi. TİP Genel Başkanı Erkan Baş da toplantıda konuşma yaptı.

"Bizim için, bütün Emek ve Özgürlük İttifakı bileşenleri için en büyük öncelik bu ülkedeki emekçilerin, bu ülke halklarının çıkarlarıdır" diyen Baş, "O çıkarların üzerinde hiçbir şey yoktur. En basit örneği, Cumhurbaşkanı adayı çıkarmaktan vazgeçmemizdir" diye konuştu.

Baş'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle: 

YENİ BİR ÜLKE KURMA HEYECANI İLE BAŞLAMIŞTIK: Bugüne kadar söylediğimiz şeyleri tekrar etmemiz gerekiyor ama bu kadar insan yan yana gelmişken, buluşmuşken, bir araya gelmişken herhalde birbirimize söz vermemiz, birlikte yapacaklarımız üzerinden konuşmak gerekiyor. Çünkü, Türkiye tarihinde bu kadar önemli seçimi daha önce görmemiştik. Biz, çok uzun bir süredir şunu söylüyoruz, 2023 seçimleri Türkiye'de sadece bir seçim değil; Türkiye'nin ikinci yüzyılına giriş kapısı mahiyeti kazanacak. Biz bu seçimlerle beraber, önümüzdeki yüzyılda nasıl bir ülkede yaşayacağımız tartışmalarına bir ilk adım atacağız. Belki de o yüzyıla temellerini atacağız ve bu temelleri atmak çok önemli. Çünkü, 100 yıl önce Anadolu'nun dört bir yanında işgale karşı Kurtuluş Savaşı veren insanlar yan yana gelmişlerdi, tek adam düzenine, saltanat düzenine hep beraber son vermişlerdi. Yobazlığa, gericiliğe önemli bir darbe vurmuştuk. Yeni bir ülke kurma enerjisiyle, yeni bir ülke kurma heyecanı ile bu sürece başlamıştık.

HALK DÜŞMANLARI İKTİDARA GELEMEYECEK: Eğer siz bir ülkede emekçileri yok sayarsanız onları sadece sömürülecek, alın teri gasp edilecek, kanı içilecek insanlar görürseniz, vampirlik yaparsanız, siz bir ülkede kadınları yok sayarsanız, siz bir ülkede Kürtleri yok sayarsanız, Alevileri yok sayarsanız, halkı yok sayarsanız siz solun sosyalizmin örgütlenmesinin önüne geçmek için tarikatları, cemaatleri, ırkçıları sürekli beslerseniz, büyütürseniz öyle bir ülkede 80 yıl sonra Adalet ve Kalkınma Partisi gibi insanlık tarihinin gördüğü en gerici, en yobaz, en halk düşmanı partilerden bir tanesi iktidar olur. Dolayısıyla, salonda toplanmış her bir arkadaşımdan rica ediyorum, tabii ki AKP iktidarına son vereceğiz, tabii ki bu saray rejimine son vereceğiz ama bir şey daha yapmak bizim elimizde. Bir daha böyle gericilerin, böyle yobazların, böyle halk düşmanlarının iktidara gelemeyecek bir sürecin temellerini atmamız lazım. Böyle bir sürecin kapısını açmamız lazım. O yüzden bu seçim bizim için çok önemli.

RECEP TAYYİP ERDOĞAN'I TARİHİN ÇÖPLÜĞÜNE GÖNDERECEĞİZ: Asla ama asla bu bütünlüğü görmeyen yaklaşımla önümüzdeki günleri geçirmemiz gerekiyor. Biz bir seçime gitmiyoruz sadece, önümüzdeki yüzyılın nasıl şekilleneceğine ilişkin bir soruya, bu ülkenin tüm emekçiler, tüm yoksullar olarak yanıt vermeye çalışacağız. O zaman böyle bakarsak önümüzdeki görevler çok net. Bir, Recep Tayyip Erdoğan'ı tarihin çöplüğüne göndereceğiz. Burada en küçük bir tereddüde hiç gerek yok. Bundan beş sene önce bu tek adam rejimi tartışmaları başladığında biz, bir şeyler söyledik. Onlar bir şeyler söyledi. Bugün geldiğimiz noktada ülkemizin ne halde olduğunu hep beraber görüyoruz. Dolayısıyla yeni bir başlangıcın, ilk adımını bu ucube sistemine bu saray rejimine, Tayyip Erdoğan iktidarına, bu faşist bloğa hak ettiği yanıtı vermektir. Onları, tarihin çöplüğüne göndermektir.

YARININ TÜRKİYESİ KONUSUNDA MUHALEFETLE ANLAŞAMIYORUZ: İkinci adıma geçtiğimizde, bir tarafta ceberut, her açıdan halk düşmanı olarak özetlenebilecek bir iktidar varken doğal olarak toplumda birtakım tepkiler oluşuyor. Doğal olarak bu ülkede kazandığımız değerler var ve bu değerlere düşman bir iktidar olunca, refleks olarak biz bu değerlere sahip çıkıyoruz ve burada tembel muhalefet anlayışı gelişti. Bir tarafta o kadar kötü bir şey var ki, o varken bana oy verir diye bir muhalefet tembelliği, düzen muhalefeti diye adlandırdığımız bir şey var. Biz bu arkadaşlarımız ile, bu tek adam rejiminin bitirilmesi konusunda çok net bir fikre sahibiz. Fakat, yarının Türkiye'si konusunda hiç anlaşamadığımızı da sizinle paylaşmam gerekiyor.

BU İTTİFAKI BİRBİRİNE DÜŞÜRMEK İSTEYEN ÇOK OLDU AMA BİZİ TANIMAMIŞLAR: Türkiye, bu iki kutuplu siyasete sığmaz diyerek, susturulmak istenilenleri, hakim siyaset alanında kendisine yer bulamayan milyonların yan yana geleceği halk ittifakına ihtiyaç var dedik ve Emek ve Özgürlük İttifakı'nı kurduk. Bu son derece önemli bir gelişmedir. Emek ve Özgürlük İttifakı ikinci yüzyılın kurucu iradesidir, o yüzden biz bir yandan bu saray rejimine son verirken, bir yandan da aynı gün gerçekleşecek parlamento seçimlerinde Emek ve Özgürlük İttifakı'nın olabilecek en güçlü bir biçimde parlamentoda temsil edilmesini sağlayacağız. Bu ittifakı birbirine düşürmek isteyenler çok oldu, ama onlar bizi tanımamışlar. Bizim ittifakımız, onlar gibi masa başında kurulmadı. Mücadele alanlarında kurulmuş bir ittifak. Çok uzun yıllardır devam eden mücadele geleneğinin seçim alanına yansımasını da bulan kuvvetli bir ittifaktır.

EN BÜYÜK ÖNCELİK HALKIN ÇIKARLARI: Bizim için, bütün Emek ve Özgürlük İttifakı bileşenleri için en büyük öncelik bu ülkedeki emekçilerin, bu ülke haklarının çıkarlarıdır. O çıkarların üzerinde hiçbir şey yoktur. En basit örneği, Cumhurbaşkanı adayı çıkarmaktan vazgeçmemizdir. Cumhurbaşkanı adayı çıkarmamamızın temel nedeni budur. Bu bizim, siyasete, halka, topluma nasıl baktığımızın göstergelerinden bir tanesidir. Önce halkımızın, sonra ittifakın ve kendi partimizin çıkarıdır.

Halkın iradesinden, halkın sahiplenmesinden, halkın mücadelesinden daha büyük bir güç yoktur. Son sözüm şöyle; başaracağız, başaracağız. (HABER MERKEZİ)