Ergün Atalay: Asgari ücret için haziranda masaya çağırırlarsa zevkle otururuz

Türk-İş Genel Başkanı Atalay, haziranda asgari ücret görüşmesi olabileceği iddiasıyla ilgili “Masaya haziranda çağırırlarsa otururuz. Çağırmazlarsa kayıplarımızı aralık ayındaki masaya koyarız” dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Bolu'daki Abant Tabiat Parkı'nda Demiryol-İş Sendikası tarafından düzenlenen “Toplu İş Sözleşmesi Uygulama ve Değerlendirme Toplantısı”nda konuşma yaptı.

'ECEVİT, 'DEMİR YOLLARINA YATIRIMIN ÖNÜNÜ KESTİLER' DEDİ'

1915 Çanakkale Köprüsü'nün hizmete açıldığını hatırlatan Ergün Atalay, “O köprünün başladığından bitiş noktasına kadar başta Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın Bakanımızın, mühendislerimizin, işçimizin tırnakları var, emekleri var. Görünce daha iyi anlarsınız. Dünyanın en büyük köprüsü. 'Proje harikası' diyorlar. Gidip görmek lazım” ifadelerini kullandı.

2003 yılında hızlı tren temeli atılırken Ankara Garı'nda eski başbakanlardan Bülent Ecevit ile bir araya geldiklerini söyleyen Atalay, “Ecevit’in bize bir sözü var. Aynen ifade şu, 'Demir yollarına yeteri kadar yatırım yapma imkanı bulamadık. Bunun önünü kestiler' dedi. Aynen bu söz Ecevit’e ait. Onun için geçmiş dönemlerde otomobil sektörü ve onun yan sektörü demir yollarının gelişmesine imkan ve fırsat vermediler. Şimdi geldiğimiz noktada iyi bir noktadayız” şeklinde konuştu.

'HAZİRANDA GÖRÜŞME 4-5 GÜNDÜR KONUŞULUYOR'

Bu sene imzaladıkları asgari ücretin “iktidar ve muhalefet başta olmak üzere her kesimi memnun ettiğini” söyleyen Atalay, bugüne kadar 4 defa yüksek asgari ücreti imzaladıklarını, onun dışında muhalefet şerhi koyduklarını belirtti.

"Haziran ayında asgari ücret görüşmesi olur mu” şeklinde bir fikrin ortaya atıldığını dile getiren Ergün Atalay, “Biz asgari ücreti haziran ayında hiç görüşmedik. Bunun günü aralık ayı. Aralık ayında taraflar toplanır. Biz konuyu müzakere ederiz. Aradan 4-5 gün geçti. Herkes konuşuyor” dedi.

'BAKAN BEY, 'BUNUN GÜNÜ ARALIK' DEDİ'

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'le görüştüğünü aktaran Atalay, “Dün Bakan Bey'e sordum. O da 'Bunun günü aralık ayı' dedi. Şimdi resmi muhatabı bakanlık, Türk-İş ve TİSK. Fiyat artışı pazarda var mı? Var. Markette var mı? Var. Kasapta var mı? Var. Domatesin, elektriğin, doğal gazın, benzinin nereye geldiğini hepimiz biliyoruz. Ya otomatiğe bağlamak lazım. Enflasyon her ayın başında açıklanıyor. O zaman her ayın başında enflasyon açıklandığı zaman bu enflasyon miktarını asgari ücretliye, emekliye vermek lazım” diye konuştu.

'BÖYLE BİR YÖNETMELİK YOK AMA ÜLKEYİ YÖNETENLER YAPABİLİR'

Haziran ayında asgari ücret görüşmesine dair bir yönetmelik olmadığına dikkat çeken Atalay, “Haziran ayı olur mu olmaz mı? Böyle bir yönetmelik yok. Ülkeyi yönetenler yapabilirler mi? Yaparlar. Biz de zevkle keyifle o masaya haziran ayında çağırırlarsa otururuz. Çağırmazlarsa bu kayıplarımızı aralık ayındaki, ocak ayından beri ne kayıp varsa masaya koyarız. Onu almadan da o meselenin altına imza atmayız. Onun için milleti beklenti içine sokmamak lazım” ifadelerini kullandı.

Atalay, asgari ücretle ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile yeniden görüşeceklerini de dile getirdi. (BOLU/AA)