Eren Keskin ile iki gazeteci hakkında Musa Çitil soruşturması

Jandarma Genel Komutanlığı Komutan Yardımcısı Korgeneral Musa Çitil’in şikayeti üzerine İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, Yağmur Kaya ve Ahmet Kanbal hakkında soruşturma açıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Jandarma Genel Komutan Yardımcısı Korgeneral Musa Çitil’in şikayeti üzerine İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Eren Keskin ile gazeteciler Yağmur Kaya ve Ahmet Kanbal hakkında “Terörle Mücadelede Görev Almış Kişileri Hedef Gösterme” iddiası ile soruşturma başlatıldı. Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’na talimat yazılarak, gazeteci Ahmet Kanbal’ın ifadesinin alınması istendi. Mardin İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şube tarafından aranan Ahmet Kanbal, avukatı ile birlikte emniyete giderek ifadesini verdi.

Jinnews'teki habere göre, Ahmet Kanbal paylaşımın suç unsuru içermediğini, Musa Çitil’in daha önce tecavüz suçlaması ile yargılanan bir şahıs olduğunu, Musa Çitil’in de zamanında Uzman Çavuş Musa Orhan gibi korunduğunu, yaşananların benzerlik taşıması nedeniyle karşılaştırma yaptığını söyledi. İfadenin ardından Ahmet, emniyetten ayrıldı. 

MUSA ORHAN KARŞILAŞTIRMASI SUÇ GÖRÜLDÜ  

Soruşturmanın, Batman’ın Gercüş ilçesinde Uzman Çavuş Musa Orhan’ın İpek Er’e tecavüz ederek ölümüne neden olmasına dair İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun HDP’lileri hedef alması üzerine Eren Keskin’in yaptığı bir açıklama nedeniyle başlatıldığı öğrendi. Keskin hakkında "Yıllar önce Musa Orhan’dan önce bir Musa Çitil vardı. 90’lı yıllarda Mardin’de komutandı. Ş.E'ye cinsel saldırıdan tutuksuz yargılandı, beraat etti. Yıllar sonra Diyarbakır ‘Sur’ da komutandı" paylaşımı suçlama konusu yapıldı.

Hakkında aynı soruşturma kapsamında suç duyurusu yapılan Yağmur Kaya’nın ise, Eren Keskin ile yaptığı röportajın suçlamaya konu yapıldığı öğrenildi.

Eren Keskin soruşturmayı "Bu kadar iddia varken yine ve sadece bizlere soruşturma" sözleriyle duyurdu.(HABER MERKEZİ)