Eren Erdem: Kılıçdaroğlu'nun adaylığı için imza toplayacağız

CHP'de belediye başkanları toplantısında Ekrem İmamoğlu'nun Kemal Kılıçdaroğlu'na "Değişim sizin liderliğinizde olmalı" dediğini aktaran Eren Erdem, Kılıçdaroğlu için imza toplayacaklarını söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP MYK Üyesi Eren Erdem, parti içindeki değişim tartışmalarını, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun sızdırılan Zoom toplantısını ve Parti Meclisi toplantısından kamuoyuna yansıyanları değerlendirdi.

Sözcü'den Ruhat Mengi'ye konuşan Erdem, İmamoğlu'nun tekrar İBB adayı olmasını umduklarını belirtti ve Kılıçdaroğlu'nun CHP Genel Başkanlığı'nda devam etmesi için imza toplayacaklarını söyledi.

'İMAMOĞLU'NUN ÖYLE BİR CÜMLESİ YOK'

Röportajdan bir bölüm şöyle:

Sayın Erdem, dünkü konuşmamızda bana Ekrem İmamoğlu ile Kemal Kılıçdaroğlu arasında bir gerginlik olmadığını, partide bir çekişme havası olmadığını anlatmıştınız, ertesi gün oradaki sert tartışmalar yazıldı, Kılıçdaroğlu'na “çekilmelisiniz” demişler, daha sonra mı oldu bunlar?

Artık hayret ediyorum, bunları medyaya aktaranlar nereden üretiyorlar, örneğin Çanakkale Bayramiç Belediye Başkanı söyledi… Kemal Bey'e “çekilin” dedi. Zaten bizim belediye başkanları toplantımızda Kemal Beye “çekilin” deme kontenjanı vardır, yüzde 3 bunu söyler. Kemal Bey geldiğinden beri olan bir şey, bu bir kontenjan zaten. Çanakkale'de, orada burada muhalif 3-4 belediye başkanı çıkıp Kemal Beye “Çekilmelisiniz” der, bunlar Ekrem Beyci filan da değiller. Ayrıca Ekrem Bey de konuşmasında “Sayın Genel Başkanım, bir değişim olacaksa sizin liderliğinizde olması gerekiyor” şeklinde bir ifade kullandı, aynen oradadır. İki yüz yedi belediye başkanı ve MYK üyelerinin tanıklığında yaptı bu konuşmayı. "Ben değişimi sizinle yapma taraftarıyım" dedi, çok yapıcı bir konuşma yaptı. Ama basına şöyle yansıdı, "Genel başkanlıktan çekilmezseniz ben yerelde yokum", öyle bir cümle yok.

'KILIÇDAROĞLU İÇİN İMZA TOPLAYACAĞIZ'

Parti içindeki bu kadar tepkiye rağmen Sayın Kılıçdaroğlu hala genel başkanlıkta kalmak isteyecek değil mi, öyle görünüyor.

Sayın Kılıçdaroğlu bugüne kadar hiç aday olmadı, aday gösterildi. Kurultayda biz bakacağız, bu partinin geleneklerine, adetlerine, siyasi çizgisine, politika hattına, programa uygun bir seçenek var mı bakacağız, bizim önereceğimiz kişi Sayın Kılıçdaroğlu olacaktır. Biz 65 kurultay delegesiyle bir öneri yapabiliyoruz, kendi aramızda imzamızı toplayacağız, Sayın Kılıçdaroğlu'na genel başkan olması için teklif götüreceğiz. Onun da kabul etmesini umuyoruz, Şu anda kongre kurgusu
içinde Kemal Bey'in durumu budur, “Beni aday yapın, bu partinin başında kalayım” gibi bir dayatma içerisinde değildir. Bugün siyaseten bu süreçte geminin bir fırtınaya kapılmaması adına tecrübeli bir kaptanın liderliğinde güvenli limana yanaşması için Kemal Bey'in bu süreci yönetmesi gerektiğini düşünüyoruz, ÇÜNKÜ Kemal Bey bu süreç içerisinde yürütme organının başına aday değildir, önümüzdeki seçim belediye seçimidir, belediyelere belediye başkanları adaylık
yapacak. Kemal Bey'in şu anda tarihi rolü, partinin politik çizgisini muhafaza edecek aktör olmasıdır. Bu yönüyle bunu muhafaza edecek, partide gerçekleşecek rasyonel değişimlerin organizasyonunu da bilgeliğiyle süreci taşıyarak yönetecek bir aktör olması sebebiyle biz böyle düşünüyoruz. İmzalarımızı toplayacağız ve bunu kendisine önereceğiz. Ama başka arkadaşlarımız da başka kişiler için bunu yapabilirler, kararı kurultay verir. Ortaya çıkan sonuca hepimiz saygı duyarız. Burada bir yarış yoktur yani, bu bizim önerimizdir.

Kemal Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu'nun tekrar aday olmasını isterse olacak mı sizce? Öyle görünmüyor.

Olmasını umuyoruz. Neden? Çünkü aday olması halinde bütün araştırmalar Ekrem Bey'in kazanacağını gösteriyor. Kazanacak bir adayın İstanbul açısından aday olması bizim partimizin elbette temel meselelerinden biridir. Mansur Bey'in de aday olması gerekir.

RÖPORTAJIN TAMAMI