Erdoğdu: Merkez Bankası herhangi bir banka olsa TMSF el koyardı

CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu, Merkez Bankası'nın döviz rezervlerinin ve fonlamalarının büyük çoğunluğunun swaplardan oluştuğunu belirterek “Merkez Bankamızın adını Swapbank olarak değiştirsek yanlış olmaz. Merkez Bankası herhangi bir banka olsaydı TMSF hemen el koyardı” dedi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Merkez Bankası rezervlerinin son bir yılda swap (takas, ödünç alınan para) hariç eksilere düşürülmesine yönelik tepkiler sürüyor. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Aykut Erdoğdu, uzun süredir dünyada örneği olmayan bir Merkez Bankası yönetimiyle karşı karşıya olduklarını söyledi.

Bankanın altın ve swap dahil uluslararası rezervlerinin 84,5 milyar dolar, yükümlülüklerinin ise 131,4 milyar dolar olduğunu vurgulayan Erdoğdu, uluslararası rezervler son dönemde artsa da yükümlülüklerin de arttığını, bu durumun rezervlerdeki artışı anlamsız kıldığını belirtti.

NET REZERV EKSİ 47,9 MİLYAR DOLAR

Merkez Bankasının (MB) yayımladığı Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmeleri raporuna göre bankada 34,2 milyar dolar tutarında altın rezervi ve 1,5 milyar dolar karşılığı Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) rezerv parası olan özel çekme hakkı (SDR) hesabı bulunduğunu ifade eden Erdoğdu, swaplar dışarıda tutulduğunda bankanın net rezervlerinin, eksi 47,9 milyar dolar düzeyine indiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Toplam swap tutarı bir önceki aya göre 3,9 milyar dolar artarak 66,8 milyar dolara yükseldi. Döviz rezervleri eksi -77,2 milyar dolar seviyesinde. TCMB’nin net rezervleri swap dahil Ekim sonu itibariyle 18,9 milyar doları ancak buluyor. Swaplar hariç tutulduğunda net rezervler eksi 47,9 milyar dolar geriliyor. Brüt döviz rezervlerinin yüzde 79,1’i swaplardan oluşuyor. TCMB’nin bankalar ile yaptığı swap tutarı Ekim’de bir önceki aya göre 3,9 milyar dolar artarak 50,8 milyar dolara yükseldi. Ekim sonu itibariyle bankanın net açık piyasa işlemleri (APİ) fonlaması olan 223,2 milyar liranın yüzde 54,1’i swap kanalı üzerinden gerçekleştirildi.”

'ÜLKENİN EN ÖNEMLİ KURUMLARININ İÇİNİ BOŞALTTILAR'

AK Parti iktidarının bu ülkenin en önemli kurumlarının içini boşalttığını belirten Erdoğdu, şu değerlendirmede bulundu:

“Ekonomi her alanda, hukukta, ekonomide, vergi düzeninde, sağlıkta, eğitimde, güvenlikte, çalışma hayatında, dışişlerinde istikrar, düzen ister, iyi yönetim ister. Her gün kararların değiştiği bir yönetim istemez. Dünyada merkez bankaları nasıl yönetiliyor görüyoruz. ABD’de Merkez Bankası Fed’e ABD Başkanı’nın bir talimat verdiğini veya Fed’in talimatla faiz kararını değiştirdiğini duyan var mı? Ülkemizde Merkez Bankası izin almadan faiz artırımına gidemez oldu. Bu uğurda 130 milyar dolar rezervi yok pahasına elden çıkardı. Gelinen noktada Merkez Bankası’nın kasası tamtakır durumda. Bunun hesabının verilmesi gerekir.”

'MERKEZ BANKASININ ADINI SWAPBANK DİYE DEĞİŞTİRSEK YANLIŞ OLMAZ'

“Brüt döviz rezervlerinin yüzde 79,1’i swaplardan oluşan, fonlamanın bile yüzde 54,1’ini swap kanalıyla yapan dünyada kaç Merkez Bankası vardır” diye soran Erdoğdu “Merkez Bankamızın adını Swapbank olarak değiştirsek yanlış olmaz. Uluslararası rezervleri, bankaların Katar ve Çin’in swap desteğiyle 84,5 milyar dolar, yükümlülükleri 131,4 milyar dolar olan bir merkez bankası, para politikasını düzgün yönetemez” dedi.