Erdoğan'ın tercümanı muhalefetle iktidarı karşı karşıya getirdi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın görüşmelerinde bulunan tercümanın Merve Kavakçı'nın kızı Fatima Gülham Abushanab olmasının ortaya çıkmasına muhalefetten tepki geldi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın NATO zirvesindeki görüşmelerinde tercümanlığını yapan Merve Kavakçı'nın kızı Fatima Gülham Abushanab siyasette yeni bir tartışma yarattı. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Devlet geleneğimizi alt üst ettikleri için, tecrübeli, tutanak tutmak mecburiyetinde bulunan bir tercüman yok. Orada ne konuşulduğunun Dışişleri’ne, oradan TBMM’ye getirebilme imkanı ortadan kaldırılmış" dedi. İYİ Parti ve AK Parti yöneticileri de 'tercüman' tercihi üzerinden, sosyal medyada karşı karşıya geldi.

AKŞENER GÜNDEME GETİRDİ

Brüksel'deki NATO Zirvesi'nde Erdoğan'ın diğer liderlerle ve heyetlerle görüşmelerinde bulunan tercümanın Merve Kavakçı'nın kızı Fatima Gülham Abushanab olduğu öğrenildi. Abushanab'ın tercüman olmasına muhalefetten tepki geldi. İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, bugünkü grup toplantısında konuya ilişkin, "Orada ne konuşulduğunun Dışişleri’ne, oradan TBMM’ye getirebilme imkanı ortadan kaldırılmış. Milletimizin de Meclis aracılığıyla, ne olup bittiğini bilmeye hakkı var" sözleriyle tepki gösterdi ve şunları söyledi:

"Devlet geleneğimizi alt üst ettikleri için, elçiliklerden ya da Dışişleri Bakanlığı'ndan tecrübeli, tutanak tutmak mecburiyetinde bulunan bir tercüman yok. Orada ne konuşulduğunun Dışişleri’ne, oradan TBMM’ye getirebilme imkanı ortadan kaldırılmış. Dolayısıyla; Sayın Erdoğan, Milletin Evi, Gazi Meclisimizi bilgilendirmek aklından bile geçmiyor. Ama yapmalısın. Amerikan gazetelerinden öğrenmenin ne derece onur ve gurur kırıcı olduğunu bir kere daha tekrarlamak isterim. O nedenle, buradan iktidara çağrıda bulunmak istiyorum: Buyurun gereğini yapın. Hem devlet ahlakı, hem de milletimizin size verdiği görevin sorumluluğu, bunu gerektirir."

'HAZMEDEMİYORSUNUZ' YANITI

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Uluslararası Politikalar Başkanı Ahmet Erozan da sosyal medya hesabından, "Erdoğan’ın tercümanı..! Biden ile konuştuklarının mahremiyeti konusunda kimseye güvenemediklerinden tercüme yetenekleri ve gündemdeki konulara hakimiyeti şüpheli, ancak aidiyetinden emin oldukları bir kişiyi (tercüman demek zor) tercih etmişler… Merve Kavakçı’nın kızı..!" paylaşımını yaptı.

Erozan'ın bu paylaşımına AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ tepki gösterdi. Dağ, "Başörtülü bir hanımefendinin Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'na tercüman olmasını mı hazmedemiyorsunuz yoksa sizi rahatsız eden akademik yetkinliğini kazanmış birisinin başörtülü olması mı? Milletimizin değerleri ile olan kavganızdan ne zaman vazgeçeceksiniz?" dedi. (HABER MERKEZİ)