Erdoğan'ın hakaret davaları sorusuna yanıtı ABD'li gazeteciyi şaşırttı: Siz bunlara inanıyorsunuz yani?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın CBS kanalıyla söyleşisinin tam hali yayınlandı. Erdoğan'ın kendisine hakaret davalarıyla ilgili soruya "Siz bunlara inanıyorsunuz yani" demesi gazeteci Brennan’ı şaşırttı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Amerikan televizyon kanalı CBS, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın New York ziyareti sırasında gazeteci Margaret Brennan'la söyleşisinin tam halini yanıtladı. Face the Nation programı için yapılan söyleşide Erdoğan'ın, insan haklarıyla ilgili sorulara yanıtları ve kendisine hakaret gerekçesiyle 100 bin dava açılmasına ilişkin "Siz bunlara inanıyorsunuz yani" demesi Brennan'ı şaşırttı.

'BİZİM ÖZGÜRLÜKLER KONUSUNDA SORUNUMUZ YOK'

Brennan, Erdoğan aynı zamanda yeni parti S-400 alımı ve Afganistan konusunda açıklamalar da yaptığı söyleşide bir dizi insan hakları sorusu yöneltti.  Erdoğan, "Başkan Biden insan hakları ihlallerini sürekli eleştiren biridir. Biden’ın sizinle özel görüşmelerinde bu meseleyi gündeme getirmediğini söylediniz. Sizden hiç gazetecilere yönelik muamelenizi iyileştirmenizi veya daha belirli bir şeyi istedi mi?" sorusuna şu yanıtı verdi: "Hayır olmadığı gibi bizim de bu konuda zaten sorunumuz yok. Özgürlükler noktasında Türkiye buralarla mukayese edilemeyecek kadar, çok daha özgürdür."

'BUNLARIN HİÇBİRİNİ KABUL ETMİYORUM'

Brennan bunun üzerine, Gazetecileri Koruma Komitesi'ni kaynak göstererek Türkiye'nin Çin'den sonra cezaevinde en çok gazeteci bulunan ülke olduğunu, İran ve Suudi Arabistan'dan çok gazetecinin cezaevinde tutulduğunu belirtti. Erdoğan ise bu noktada Brennan'ın sözünü keserek, "Kusura bakmasınlar. Bunların hiçbirini ben kabul etmiyorum. Ve bu dediğiniz derneklerin, cemiyetlerin belirlemelerini, bunların ortaya koyduğu tespitleri de paylaşmıyorum. Çünkü Türkiye'nin böyle bir durumu yok."

HAKARET DAVALARI SORULDU

ABD'li gazeteci bu noktada Erdoğan'a hakaret davalarını hatırlatarak, "İnsan hakları avukatları, sadece size hakaret etmekten dolayı 100 bin vatandaşın soruşturulduğunu söylüyor" dedi. Erdoğan "Siz bunlara inanıyorsunuz yani" yanıtını verince Brennan şaşkınlık ifadesini gizleyemedi; "Güvenilir uluslararası kuruluşlar bu açıklamaları yapıyor" ifadelerini kullandı. Erdoğan ise "Hayır, olabilir, ben sizin o uluslararası dediğiniz kurumlara güvenmiyorum" diyerek 'böyle davalar olmadığını' söyledi.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NIN İNSAN HAKLARI ELEŞTİRİLERİNE YANIT: SİYASİ

Brennan ABD hükümeti yetkililerinin en azından gazetecilerle sohbetlerinde benzer açıklamalar yaptığını belirtirken, "Erdoğan "Bakın sizi de aldatıyorlar, siz de bunlara inanıyorsunuz. Bunları kaynağından araştırıyor musunuz?" yanıtını verdi.

ABD'li gazeteci bu noktada Erdoğan'a, "ABD Dışişleri Bakanlığı'nın, Türkiye'deki insan hakları ihlallerini eleştirdiğinde güvenilir olmadığını mı düşünüyorsunuz?" sorusunu yöneltti. Erdoğan, "E düşünmüyorum tabii. Çünkü benim bunu düşünebilmem için kendi ülkenin dışişleri bakanlığının tespitleri benim için çok daha önemli. Çünkü artık her şey siyasi" dedi.