Erdoğan’ın avukatı, diploma soran Genco Erkal’ın beraatine itiraz etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı, tiyatro sanatçısı Genco Erkal’ın beraat kararına itiraz etti. İtirazda, Erkal’ın Erdoğan'a diploma sormasının hakaret olduğu savunuldu.

Fotoğraf: Arşiv
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Duayen tiyatrocu Genco Erkal, "Alemin çocuk doğurup doğurmayacağına karışacağına diplomayı ortaya bir koy bakalım. Arkadaşın rektörden de olsa sahte de olsa görelim şunu" ve "Başkanlık sistemi yetmez, Türk usulü çobanlık sistemi olsun” şeklindeki sözleri nedeniyle yargılandığı davada beraat etti.

Erdoğan'ın avukatı 3 Mayıs'ta verilen beraat kararına itiraz etti.

Halktv.com.tr yazarı İsmail Saymaz'ın yazısına göre, itirazda, Erdoğan'a diploma sormanın hakarete girdiği iddia edilerek, şöyle denildi:

"Cumhurbaşkanının diploması ile ilgili örtülü sorgulama ve oluşturulmak istenen şaibeler alaycı, tahfif edici bir üslup ile yapılmakta olup eğitimsizlik ve dolaylı imaları barındırarak hakaret kapsamındadır."

Erdoğan'ın avukatı bu çerçevede üç mahkûmiyet kararını 'delil' gösterdi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne çobanlık nitelendirmesinde bulunmanın da hakaret olduğu ileri sürüldü. (HABER MERKEZİ)