Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu ve Özkoç'a dava

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na ve CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç'a dava açtı. Özkoç, "Muhalefet karşısında çaresiz kalan iktidar, yargıyı muhalefeti susturmak için sopaya dönüştürdü" ifadelerini kullandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç hakkında Meclis Genel Kurulu'nda, yaptığı konuşma gerekçesiyle '250 bin liralık, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na da kendisi hakkında kullandığı 'sözde Cumhurbaşkanı' ifadesi gerekçesiyle 1 milyon liralık dava açtı.

Ayrıca Cumhurbaşkanı'na hakaret suçlamasıyla Kılıçdaroğlu hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

CHP'li Özkoç, 26 Aralık 2020 tarihinde TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sorular yöneltmiş ve daha sonra Genel Kurul'da kavga çıkmıştı. Dava dilekçesinde, "Askerlerimizin katledilmesine sebep olmakla, katledilen 3 milyon 750 bin Müslüman kanı eline bulaşmış olmakla, PKK’ya hendekleri kazmak için izin vermekle, hendek kazdırtmakla, PKK terör örgütünü Türkiye’ye aldırmakla, PKK ile anlaşıp Öcalan’la anlaşıp valilere emir verip de askerimizin ölmesine neden olmakla itham etmiş ve bu suretle Cumhurbaşkanımızın kişilik haklarını ve itibarını zedeleyecek söylemlerde bulunmuştur" denildi.

ÖZKOÇ'TAN YANIT GELDİ

Özkoç ise Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Recep Tayyip Erdoğan, Meclis'te yaptığım ve hiçbir hakaret içermeyen sözlerim için 250 bin TL'lik manevi tazminat davası açmış. Muhalefet karşısında çaresiz kalan iktidar, yargıyı muhalefeti susturmak için sopaya dönüştürdü. Ancak biz gerçekleri söylemeye devam edeceğiz" dedi.

NE OLMUŞTU?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dün düzenlediği basın toplantısında, basına getirilen yasakları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Sözcü gazetesi ile ilgili "okumayın" çağrısını eleştirirken, “2020 yılında bir ülkenin sözde cumhurbaşkanı, bir gazeteyi doğrudan hedef gösterip 'ben o gazeteyi okumuyorum, siz de satın almayıp, okumayın' diye çağrı yapıyorsa orada medya üzerindeki vesayeti ve baskıyı düşünün. Sıradan bir kişi bunu söylemiyor, devleti yöneten en tepedeki koltukta oturan zat söylüyor” demişti.

Özkoç ise, AK Parti Bursa Milletvekili Osman Mesten'nin CHP'nin "hak ihlallerine" ilişkin grup önerisi üzerinde konuşurken CHP'ye yönelik eleştirilerde bulunması üzerine şu ifadeleri kullanmıştı:

"Sayın Hatip, eğer Recep Tayyip Erdoğan'a bir soru sormak istiyorsan şöyle sor, ‘Sen PKK'ya hendeklerin kazılması için neden izin verdin de askerlerimizin ölümüne sebep oldun?’ Sen, daha sonra, Recep Tayyip Erdoğan'a bir soru sormak istiyorsan ‘Habur Sınır Kapısı'ndan teröristler geçerken senin aklın neredeydi? Bizim çocuklarımız şehit düştü. Sen evlatlarını askere bile göndermedin. Ne yaptın?’ diye sor. Sen, eğer Recep Tayyip Erdoğan'a bir şey sormak istiyorsan -az önce gülüyordun ya, şimdi de gül- ‘Amerika Birleşik Devletleri'nde 3 milyon 750 bin Müslüman'ı katledenlerin -ellerin- o kanın içine eş başkanlıkla niye bulaştı?’ diye sor? Millet yoksulluk içerisinde, fakir fukaralık içerisinde yaşıyorken ‘Sen, kendin bir apartman dairesinden çıktın, şimdi sarayda oturuyorsun. Bu intihar eden insanların hesabını nasıl vereceksin?’ diye sor. Sen, eğer Recep Tayyip Erdoğan'a bir soru sormak istiyorsan ‘Türkiye Cumhuriyeti -burada, bu millet içerisinde yaşayan insanlar- İslam dünyası tek tek yok olurken Amerikan Coni'lerine neden 'Yılbaşınız kutlu olsun' dedin?’ diye sor. Onun için, sen, eğer bir soru sormak istiyorsan Recep Tayyip Erdoğan'a ‘Bu ülkedeki ölen askerlere neden 'kelle' dedin? Onlar bizim evlatlarımızdır’ diye sor." (AA-ANKA-HABER MERKEZİ)