Erdoğan'dan Kaftancıoğlu'na 500 bin liralık tazminat davası

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hakaret suçlamasıyla CHP İstanbul Milletvekili Canan Kaftancıoğlu'na 500 bin liralık tazminat davası açtı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kendisine “basın açıklamasıyla hakaret ettiği” iddiasıyla CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında 500 bin liralık tazminat davası açtı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı Ahmet Özel'in, İstanbul 10. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne verdiği dava dilekçesinde, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun Boğaziçi Üniversitesi'ne AK Partili Melih Bulu'nun rektör olarak atanması sonrasındaki gösterilere destek verdiği hatırlatıldı.

Dilekçede, "Davalının (Kaftancıoğlu), DHKP-C VE PKK teröristlerine ve destekçilerine destek veren beyanları mevcut iken müvekkilimiz bir basın açıklaması yaparak davalı hakkında birtakım ifadeler de bulunmuş ve buna ilişkin olarak davalının yargılanıp ceza aldığı ve kamunun bilgisi dahilinde olan bir ifade için CHP'nin kendi sitesinde müvekkili hedef alarak Türk milletinin iradesini hiçe saymış ve aleni bir şekilde bunu kamu ile paylaşmıştır" ifadeleri kullanıldı.

Kaftancıoğlu'nun da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kullandığı ifadeler sonrasında, basın açıklaması yaparak dava açacağını ve yasal yollara başvuracağını CHP antettli kağıtla “hakaret ederek haksız fiil eylemini işlediği" öne sürüldü: "Lakin davalı basın açıklaması yaparak müvekkile dava açacağını ve yasal yollara başvuracağını CHP antetli kağıdı ile kendi dilince hakaret ederek 16 Ocak 2021 tarihinde asıl kendisi haksız fiil eylemini işlemiştir."

Dilekçede, "Yaşadığımız ülkenin yüzde 50 oranından fazla oy olarak seçilmiş bir Cumhurbaşkanını yok saymak ve işgalci olarak tanımlamak, milletin iradesini yok saymaktır. Her ne kadar demokratik toplumun bir gereksinimi olan ifade özgürlüğü kanunlarla teminat altına alınmış olsa da müvekkilimin kişilik hakkını zedeleyen bahse konu hakaret sınırları aşmaktadır" denildi.

Kaftancıoğlu'nun kullandığı ifadeler gerekçesiyle 500 bin lira manevi tazminatla cezalandırılması ve cezanın açıklamanın yapıldığı 16 Ocak 2021'den itibaren işleyecek yasal faiziyle birlikte alınması talep edildi.

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 8 Ocak'ta cuma namazının ardından yaptığı açıklamada, Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenlerinin rektör atamasına yönelik protestolarına destek veren CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu için "Bu işin içinde teröristler var. Öğrencilerle alakası olmayan CHP’nin İstanbul İl Başkanı orada. Kendisi DHKP-C militanıdır" demişti. 

Aynı gün, yazılı açıklama ile Erdoğan'a tepki gösteren Kaftancıoğlu, Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulunacağını ve ayrıca tazminat davası açacağını belirtmişti. 

Kaftancıoğlu açıklamasında, "AKP Genel Başkanının son iftiraları ve hakaretleri karşısında sessiz kalmayacağımı, Genel Başkanım Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla tüm yasal haklarımı sonuna kadar kullanacağımı, Cumhurbaşkanlığı koltuğunu işgal eden zat hakkında 'Hakaret, Adil Yargıyı Etkileme ve Yargı Görevini Yapanı Etkilemeye Teşebbüs' suçlarını işlemesi nedeniyle suç duyurusunda bulunacağımı ve ayrıca tazminat davası açacağımı kamuoyuna saygıyla duyururum" ifadelerine yer vermişti. (İSTANBUL/DHA)