Erdoğan'dan Biden'a: Daha önce hiçbir ABD lideriyle bu durumu yaşamadım

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ile ilişkilere değindi, "İki NATO ülkesi olarak bu konumda olmamalıydık" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cuma namazı çıkışı gazetecilerin sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Biden'a eleştirilerde bulundu Erdoğan, "Daha önce hiçbir ABD lideriyle bu durumu yaşamadım" dedi.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

NATO ÜYELERİ OLARAK FARKLI KONUMDA OLMALIYDIK: Biden'la görüşmeler beklenen noktada değil. Daha önceden hiçbir ABD lideri ile bu durumu yaşamadık. İki NATO ülkesi olarak daha farklı konumda olmamız gerekir. Beklenen noktada değilsek bunu da ifade etmek gerekir. Şu ana kadar ABD'li liderlerle böyle bir durum yaşamadık. Terör örgütleriyle ilgili mücadelede ABD, terör örgütlerine beklenenin çok üstünde destek veriyor. Mücadeleyi bırakın onlara yüklü miktarda araç gereç desteği veriyor.  Bu tür yaklaşımlar olunca dünya ile paylaşmamız gerekir.

PUTİN'DEN BEKLENTİM FARKLI: (Çarşamba günü yapacağı Rusya ziyareti) Suriye'de rejim, maalesef ülkemizin güneyinde adeta bir tehdit oluşturuyor. ABD orada da pek yok. İran var, Rusya var, biz varız. Buranın da bir barış havzasına dönmesi için benim Sayın Putin'den daha doğrusu Rusya'dan beklentilerim çok daha farklı. Zira Suriye'de rejim maalesef bizim için ülkemizin güneyinde adeta bir tehdit oluşturuyor. Sayın Putin'den, daha doğrusu Rusya'dan dayanışmamızın bir gereği olarak farklı yaklaşımlar bekliyorum. Bu mücadeleyi de güneyde birlikte yürütmemiz lazım.

COVİD İLE MÜCADELE: Alınacak tedbirler gerek halkımız gerek ortaöğretim ve üniversitelere yönelik çok farklı olmamalı. Bakanımla yaptığım görüşmede bunlardan da taviz veremeyiz diyor. Bilim Kurulu'nun maske konusunda bir hassasiyeti var. Bundan taviz vermeden yolumuza devam edeceğiz. Vefata önem veriyorum, vakaların da asgariye inmesine yönelik başat tedbirlerimiz olacak. (HABER MERKEZİ)