Erdoğan: Türkiye'de üretilecek S-400 parçalarını açıklamama konusunda mutabık kaldık

Türkiye'de S-400 sistemlerini hangi parçalarının üretileceği sorulan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye-Rusya detay açıklama yapmamak üzerinde mutabık kaldık. Bu kendi aramızdaki hassasiyetlerdir” dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde baş başa görüşmenin ve Türkiye-İspanya Hükümetlerarası 7'nci Zirvesi'nin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

'İLİŞKİLERİMİZİ KAPSAMLI ORTAKLIK OLARAK TANIMLAMAYA KARAR VERDİK'

Türkiye-İspanya Hükümetlerarası Zirve toplantılarını 2019'dan beri gerçekleştirdiklerini hatırlatan Erdoğan, “Bugünkü zirveyle ilişkilerimizi bundan böyle kapsamlı ortaklık olarak tanımlamaya karar verdik. Ayrıca bir 'Zirve Takip Mekanizması' kurarak hem kararlaştırdığımız hususların hayata geçirilmesini yakın takip altına aldık hem de atacağımız yeni adımlar için bir çerçeve oluşturduk” diye konuştu.

Korona virüsü (Covid-19) salgınının olumsuz etkilerine rağmen ikili ticaret hacminin daha şimdiden bir önceki senenin rakamlarını yakaladığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

“Tabii bu durum 20 milyar dolarlık hedefimizi yakaladığımız anlamına gelmez. Çünkü bizim bir hedefimiz var, 20 milyar dolar, inanıyorum ki değerli dostumla birlikte yakalayacağız. 600'den fazla İspanyol şirketinin Türkiye'de yatırımlarından memnuniyet duyuyoruz. İspanyol dostlarımıza bir kez daha güvenilir ortakları Türkiye'ye daha fazla yatırım yapma çağrımızı tekrarlıyorum. İspanyol bankası BBVA tarafından yapılan açıklamalar Türkiye'ye olan güvenin en somut göstergesidir.”

'BİRÇOK AVRUPA ÜLKESİ PATRİOT'LARINI ALIP GÖTÜRÜRKEN İSPANYA BUNU YAPMAMIŞTIR'

“Türkiye ve İspanya'nın, Avrupa'nın doğu ve batı ucunda Avrupa güvenliğini ve refahının çözüm taşı olarak stratejik konuma haiz 2 NATO müttefiki olduğunu” söyleyen Erdoğan, “İspanya 2015'ten bu yana Türkiye'de konuşlu Patriot sistemleri ile ittifak dayanışmasının nasıl olması gerektiğini göstermektedir. Maalesef birçok Avrupa ülkesi buradaki Patriot'larını alıp götürürken İspanya bunu yapmamıştır. Bu vesileyle İspanyol dostlarımıza bir kez daha şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

'İSPANYA'YLA UÇAK GEMİSİ YAPTIK, DAHA BÜYÜĞÜNÜ DE YAPALIM İSTİYORUZ'

İspanya'nın bu tutumunun diğer bazı müttefiklerce de örnek alınmasını temenni eden Erdoğan, “Özellikle savunma sanayi alanında İspanya ile birçok ortak proje yürütüyoruz. Ülkelerimizin potansiyelini göz önünde bulundurarak bu alandaki işbirliğimizi daha da derinleştirmeyi arzu ediyoruz. İspanya ile birlikte uçak gemisini yaptık ve şu anda denize indirmiş vaziyetteyiz ama biz inşallah şimdi bunun çok daha büyüğünü yine İspanya ile birlikte yapalım istiyoruz” dedi.

'BİRKAÇ ÜLKENİN KÜÇÜK HESAPLARINI AB'Yİ ZAYIFLATMASINA İZİN VERİLMEMELİ'

İspanya Başbakanı Sanchez ile Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkilerini de değerlendirdiklerini belirten Erdoğan, “İspanya'nın Türkiye'nin birlik ile ilişkilerinin geliştirilmesine dair bugün verdiği destek için de yine kendilerine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Avrupa Birliği'nin artık Türkiye ile ilişkisine stratejik bir bakış açısıyla yaklaşmasını ve somut adımlar atması gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

“Gümrük Birliği'nin güncellenmesi, vatandaşlarımıza vize muafiyeti tanınması çalışmalarına bir an önce başlanmalıdır. Birkaç üye ülkenin küçük hesaplarının Avrupa Birliği'ni ve NATO-Avrupa Birliği ilişkilerini zayıflatmasına izin verilmemelidir. Avrupa ve NATO'nun sınırlarını koruyan Türkiye ve İspanya, düzensiz göç konusunda önemli yük üstlenmiş durumdadır. Bu külfetin adil paylaşımı için ortak politikalar üretilmesi zaruretini bu vesileyle bir kez daha vurgulamak istiyorum. İspanya'nın bugüne kadarki kıymetli desteklerini sürdürmesinin, tüm taraflar bakımından faydalı olacağına inanıyorum.”

'GEMİYLE BİRLİKTE DENİZALTI DA YAPABİLİRİZ'

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Erdoğan, Türkiye ile İspanya arasında uçak gemisi konusundaki işbirliğine ilişkin soruya, “İlk uçak gemimiz aslında büyük ölçekli değil, büyük ölçekliyi de şimdi bundan sonra yapacağız. Bu konuda zaten değerli dostumla mutabıkız. İnşallah büyük bir uçak gemisini mevcut şu andaki uçak gemisinin ardından yapmayı hedefliyoruz ve belki bununla birlikte denizaltı olayına da girme durumumuz olacak” cevabını verdi.

'BU YIL SONUNA KADAR TURKOVAC'I PİYASAYA SÜRME DURUMU SÖZ KONUSU'

Korona virüsü vakalarındaki artışa ilişkin bir soru üzerine aşı konusunda Türkiye'nin iyi bir noktada olduğunu belirten Erdoğan, “Bu yıl sonuna kadar da kendi aşımız olan TURKOVAC'ı piyasaya sürme durumu söz konusu. Bunu da zaten hallettikten sonra bizim artık aşı konusunda herhangi bir sıkıntımız olmayacak. Bu süreci devam ettireceğiz ve dünya ile ilişkilerde de bu konuda yine herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. Yani gelişmekte olan ülkeler, az gelişmiş ülkeler buralara da her türlü desteği vereceğiz” yanıtını verdi.

'İSTANBUL SÖZLEŞMESİ'Nİ TAMAMEN GÜNDEMİMİZDEN ÇIKARDIK'

Kadına şiddet ve hükümetin çekildiği İstanbul Sözleşmesi'ne ilişkin bir soru üzerine Erdoğan, “kadına şiddet noktasında iktidarlarının çok hassas olduğunu” ifade ederek, şunları söyledi:

“Maalesef tabii bu dönem içerisinde bazı kadına şiddet noktasındaki uygulamalar bizi dilhun etmektedir. Tabii bunların üzerine gerek emniyet teşkilatımız gerek Adalet Bakanlığımız olarak şiddetle gidiyoruz ve gerekli olan her türlü adımları atıyoruz, atmaktayız ve atacağız. Ancak İstanbul Sözleşmesi konusuna gelince, biz İstanbul Sözleşmesi'ni tamamen gündemimizden çıkardık. Çünkü biz İstanbul Sözleşmesi ile atılacak adımları zaten normal yasalarımızda kadına şiddetten tutunuz uygulamalarına varıncaya kadar bunlar bizim zaten gündemimizde var. Çünkü kadın bizde en kutsal varlıktır ve kadının bu kutsiyetine asla leke gelmesine biz zaten müsaade etmeyiz. Çünkü bizde aile kavramı çok hassastır, çok kutludur. Aile kavramı üzerinde de bu önemsediğimiz durumu lekelemek suretiyle buna müsaade zaten etmeyiz. O zaman zaten İstanbul Sözleşmesi'ne de gerek yok dedik ve kaldırdık.”

'S-400 PARÇALARIYLA İLGİLİ DETAY AÇIKLAMAMA KARARI ALDIK'

Türkiye'de Rusya'dan satın alınan S-400 hava savunma sisteminin hangi parçalarının üretilmesinin öngörüldüğünün sorulması üzerine Erdoğan, “S-400 parça üretimi konusundaki detaylar hakkında her iki taraf, Türkiye-Rusya detay açıklama yapmamak üzerinde biz mutabık kaldık. Dolayısıyla da bu tür açıklamalara girmiyoruz, bu kendi aramızdaki hassasiyetlerdir” ifadelerini kullandı. (ANKARA/AA)