Erdoğan, Tunus Cumhurbaşkanı Said ile telefonda görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir süre önce ülke meclisinin tüm yetkilerini donduran Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said ile telefonda görüştü.  

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Tunus’taki gelişmeler ile ikili ilişkiler ve bölgesel konular ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, 'Tunus’un istikrarını, iç barışını ve huzurunu korumasının bölgenin selameti açısından da son derece mühim olduğunu' belirterek, son günlerde Tunus’ta yaşanan gelişmeleri bu bakımdan dikkatle takip ettiklerini söyledi. 

Tunus'un bu sıkıntılı dönemi atlatarak yoluna çok daha güçlü bir şekilde devam edeceğine inandıklarını ifade eden Erdoğan, 'demokratik geçişin bölgedeki ilham kaynağı Tunus Meclisi'nin faaliyetlerinin tüm zorluklara rağmen devam etmesinin, hem Tunus hem de bölge demokrasisi için önemli olduğunu' kaydetti.

Ekonomik kriz, Covid-19 pandemisi ve yolsuzluk iddiaları nedeniyle protestolara sahne olan Tunus'ta, Cumhurbaşkanı Kays Said 'kendisine verilen yetkileri' kullanarak Başbakan Hişam el-Meşişi'yi görevden almış, Meclis'in tüm yetkilerini dondurduğunu ve milletvekillerinin dokunulmazlıklarını askıya aldığını açıklamıştı.

Cumhurbaşkanı Kays Said'i ilk gün 'darbe' yapmakla suçlayan El Nahda Hareketi'nden bir sonraki gün diyalog çağrısı yapılmıştı. 

İKİ BAKANI DAHA GÖREVDEN ALDI

Öte yandan Tunus Cumhurbaşkanı Said, Ekonomi ve Yatırımı Destekleme ile İletişim Teknolojileri bakanlarını görevlerinden azletti. 

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Said'ın yayımladığı kararnameyle Hişam el-Meşişi hükümetindeki 2 bakanı daha görevden aldığı belirtildi. Açıklamada, Ekonomi ve Yatırımı Destekleme Bakanı Ali el-Kali'nin görevden alınarak yerine Siham el-Buğadiri'nin, İletişim Teknolojileri Bakanı Muhammed el-Fadıl Kureyyim'in yerine de Nizar bin Naci'nin atandığı aktarıldı.

Cumhurbaşkanı Said, 26 Temmuz'da Adalet ve Savunma bakanlarını görevden almıştı. (HABER MERKEZİ / AA)