'Erdoğan NATO zirvesinde Biden ile pekâlâ görüşebilir'

Madrid'de yapılacak olan NATO Zirvesi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın takvimi belli oldu. Erdoğan'ın Biden ile görüşmesinin şu an programda olmadığı ama değişebileceği açıklandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Madrid'de yapılacak NATO Zirvesi sırasında Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılma taleplerinin değerlendirileceği dörtlü zirvenin yanı sıra AB Konsey Başkanı, Fransa, İngiltere, İspanya, Almanya, Hollanda, Avusturya ve Hollanda’nın devlet ve hükümet başkanları ile bir araya gelecek.

ANKA’nın haberine göre, Erdoğan yarın Madrid'de ilk olarak NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ve İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile bir araya gelecek. Kritik dörtlü zirvenin saat 16.00'da başlaması planlanıyor. Erdoğan, bu görüşmenin ardından İspanya Kralı Felipe’nin liderler onuruna vereceği yemeğe katılacak.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Niinistö, Erdoğan ve Andersson'ın yarın bir araya gelecek olmasından ötürü çok memnun olduğunu bildirdi.

Çarşamba günü başlayacak resmi zirve öncesinde ise Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşecek. Zirvenin ilk oturumunda Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski liderlere hitap edecek. İkinci oturumda ise Güney Kore, Yeni Zelanda, Avustralya, Gürcistan liderleri de toplantıya katılacak.

Aynı gün Cumhurbaşkanı Erdoğan, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile de ikili görüşme yapacak. Erdoğan, çarşamba akşamı ise İspanya Başbakanı Pedro Sanchez'in liderler onuruna vereceği yemeğe katılacak.

Erdoğan, zirvenin son günü olan 30 Haziran'da ise önce Sanchez ile ikili görüşme yapacak. Ardından, gün boyunca Almanya Şansölyesi Olaf Scholz, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ve Avusturya Şansölyesi Karl Nehammer ile de ikili görüşmeler yapması planlandı.

BİDEN GÖRÜŞMESİ ŞU AN PROGRAMDA YOK AMA DEĞİŞEBİLİR

Öte yandan, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, ABD Başkanı Joe Biden'ın Madrid'deki NATO Zirvesi kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesine ilişkin "Şu anda belirlenen bir program yok. Ancak böyle bir fırsata pekala sahip olabilirler. Gelecek 24 saat içinde ne olacağını bir görelim" dedi.

AA'nın haberine göre Türk, Finlandiyalı, İsveçli taraflar ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg arasında yoğun temaslar olacağını kaydeden Sullivan, "Başkan Biden, konuyu çok yakından takip ediyor. Ekibi, Finlandiyalılar, İsveçliler ve Türkler ile yakından çalışıyor ben de her 3 ülkedeki mevkidaşlarımla günlük telefon görüşmeleri yapıyorum. Biz, Madrid'e varana kadar olayların nereye evrileceğini bir görelim" yorumunu yaptı. (HABER MERKEZİ)