Erdoğan: Mısır halkını Yunanistan'ın yanına koyamayız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mısır'la diplomatik ilişkilerin yeniden başlaması konusunda "zaten en üst seviyenin bir altında devam ediyordu" dedi. "Mısır halkını Yunan halkıyla yan yana koyamayız" diyen Erdoğan, Suudi Arabistan'ın Yunanistan'la tatbikat yapmasını da değerlendirdi: "Bu böyle olmamalıydı..."

Erdoğan, bugün açıklayacağı ekonomi programı ile ilgili soruya, 'Şimdi söylersem oraya gelmezsiniz' diye gülerek yanıt verdi.
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan cuma namazı çıkışında açıklamalarda bulundu. Aşı konusunda Çin, Almanya ve Rusya ile anlaşmalar olduğunu belirten Erdoğan kademeli olarak açılan restoran, kafe gibi işletmelerle ilgili olarak da "Şartları zorlayacağız, mümkün olduğunca kararın arkasında durmaya çalışacağız. Netice almakta zorlanıyorsak, vatandaşımızın sağlığını öne çıkararak süreci devam ettireceğiz" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Mısır'la yeniden diplomatik ilişkiler kurulduğuna dair açıklamasını da değerlendiren Erdoğan'ın açıklamalarından başlıklar şöyle:

KORONA VAKALARINDA ARTIŞ: Bütün bu konuları Bilim Kurulu ile Sağlık Bakanlığımızın koordinesinde götürüyoruz. Bu mutasyonun inişli çıkışlı görüntüleri bizleri de karar almada zorluyor. Bizde de son zamanlarda sıkıntı var. Tüm şartları zorlayarak, mümkün olduğunca; restoranlar, kafeler, kuaförler ile şartları zorlayacağız. Aldığımız kararın arkasında durmayı zorlayacağız. Netice almakta zorlanıyorsak, vatandaşımızın sağlığını öne çıkararak süreci devam ettireceğiz.

AŞI TEDARİKİ: Çin ile anlaşmamız var, alacağımız aşılar var. Almanya ile anlaşmamız devam ediyor. Rusya ile anlaşmamız var. Rusya ile olan anlaşma bakanlıklarımız arasında devam ediyor. Çin'den de ikinci bir paketin gelmesi söz konusu olabilir. Eğer mutabık kalırsak 50 milyon daha alabiliriz.

MISIR VE SUUDİ ARABİSTAN: Mısır'la istihbari, diplomatik ve ekonomik olarak işbirliği sürecimiz devam ediyordu. Sıkıntı söz konusu değil. Bunu en üst düzeyde değil de, bir tık altında devam ediyor. Gönlümüz ister ki Mısır'la olan bu süreci çok daha güçlü devam ettirelim. Bu istihbari, diplomatik ve siyasi görüşmeler netice verici olduktan sonra bunu daha ileri taşırız. Mısır halkıyla Türk milletinin ayrı olması söz konusu değil. Mısır halkını Yunanistan'ın yanına yerleştirmek söz konusu değil. Olması gereken yerde görmek isteriz. Suudi Arabistan'ın Yunanistan ile ortak tatbikata girmesi de bizi üzmüştür. Biz Suudi Arabistan'ı da böyle bir kararda görmek istemezdik. Bunu da görüşeceğiz, bu böyle olmamalıydı diye düşünüyoruz. (HABER MERKEZİ)