Erdoğan konuştu, dolar rekor üstüne rekor kırdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan canlı yayında " Merkez Bankası başkanımla görüştüm. Faizleri düşürmemiz şart" dedi. Dolar kuru 8,81'e yükselerek TL karşısında tüm zamanların rekorunu kırdı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldığı TRT canlı yayınında "Yani bu konuda ben yine aynı iddianın peşindeyim. Hatta bugün de Merkez Bankası başkanımızla görüştüm. Yani bizim bir defa faizleri düşürmemiz şart; onun için de yani temmuz-ağustos, buraları bulacağız ki faiz düşmeye başlasın" dedi. Erdoğan'ın bu sözlerinin ardından TL, dolar karşısında yaklaşık yüzde 2,5 değer kaybetti. TL/dolar paritesi 8,81'e yükseldi.

Daha önce tarihi rekoru 8,61 seviyesi olan Dolar/TL paritesi tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmış oldu. 

Dün 8,48 liradan güne başlayan dolar bu sabah ise 8,61 liradan işlem görüyor. Euro 10,53, sterlin 12,20 liradan el değiştiriyor.

'KENDİNİZİ MERKEZ BANKASI BAŞKANLIĞI'NA ATAYIN'

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan da Erdoğan'ın sözlerine tepki gösterdi. Twitter hesabından açıklama yapan Babacan, şu ifadeleri kullandı: "Daha cümle tamamlanmadan Türk lirası değer kaybetmeye başladı. Çağrımı yineliyorum: Sayın Erdoğan, uğraşmayın Merkez Bankası'na telefon açmakla, getir-götür atamalarla. Hemen şimdi tek imzayla atayın kendinizi Merkez Bankası Başkanlığına, indirin faizi. 

TRT‘ye çıkabilen tek genel başkan konuşmaya başladığından beri TL şu an itibarıyla %2 değer kaybetti. Dürüst ve işinin ehli olan kadrolar yönetiminde Türkiye'yi bu kabustan uyandıracağız. Enseyi karartmayalım. DEVA yönetiminde yatırım, üretim ve ihracatla yükseleceğiz." (HABER MERKEZİ)