Erdoğan Kılıçdaroğlu'nu hedef aldı, CHP'li başkan töreni terk etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir'de depremzedeler için yaptırılan konutların teslim töreninde CHP lideri Kılıçdaroğlu'na yüklendi. Depremin vurduğu Bayraklı'nın CHP'li başkanı Sandal töreni terk etti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ekim İzmir depreminin ardından TOKİ'nin depremzedeler yaptığı 741 konutun teslimi törenine katıldı. Erdoğan faizi düşürmekte kararlı oldukları vurgusunu yaptığı konuşmasının büyük bölümünde ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP'li belediyeleri hedef aldı.

Cumhurbaşkanı "Bu şehri turist gibi ziyaret eden muhalefet partisi genel başkanı, acaba kendi belediye başkanlarına İzmir'in hangi derdine derman olacak hangi talimatı vermiştir? Bay Kemal'in, CHP'nin ortaklarına bakın, notunuzu verin" dedi.

'BİZ DEVLET TÖRENİ VAR DİYE GİDİYORUZ'

Töreni protokolde takip eden; depremin en çok vurduğu Bayraklı ilçesinin CHP'li Belediye Başkanı Serdar Sandal, Erdoğan’ın bu sözlerinin ardından alanı terk etti. Başkan Sandal, töreni terk etme nedenini şöyle açıkladı: "Biz oraya devletin başı olan sayın Cumhurbaşkanı’nın katıldığı bir törene gidiyoruz. Ama ortam bir siyasi partinin mitingine dönüşüyor. Sayın genel başkanımıza ‘Bay Kemal’ deniliyor. ‘Turist gibi, geldi gitti’ deniliyor. Depremzedeler için çırpınan sayın genel başkanımıza hakaret ediliyor. Bunlar doğru bir yaklaşım değil. Bunu kaldıramadım.

Biz oraya devlet töreni için gitmişiz. O protokole uymak durumundayız. Ama bu sözlere katlanmak durumunda değiliz. Van'dan Elazığ'a kadar birçok deprem oldu. Hangi deprem bölgesinde aynı gün depremzedeler başını sokacak bir yer buldu. Biz, İzmir Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte ilk günden itibaren cansiperane bir çaba gösterdik.

Sonuçta seninle aynı siyasal görüşte olmasa bile insanların, mağdur olan yurttaşların sorununu çözen bir belediye var ortada. İnsan, 'belediyeler çok doğru yaptı' der. Elinize sağlık der. Biz üzerimize ne düşüyorsa aklımız, gücümüz ve enerjimiz neye yetiyorsa yapmaya çalıştık." (ANKA)