Erdoğan, Kılıçdaroğlu'na açtığı davaları geri çekerek 4 milyon 460 bin liradan vazgeçmiş

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın CHP lideri Kılıçdaroğlu’na açtığı 17 davayı geri çektiği açıklandı. Erdoğan böylece 4 milyon 460 bin lira tutarındaki tazminattan vazgeçmiş oldu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz darbe girişiminden sonra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na açtığı davaları geri çekmesine ilişkin detaylar ortaya çıktı. 17 davadan feragat eden Erdoğan, böylece 4 milyon 460 bin lira tutarındaki tazminattan da vazgeçmiş oldu.

Erdoğan, bu hafta Meclis grup toplantısındaki konuşmasında CHP liderinin “helalleşme” çağrısına değinirken, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Kılıçdaroğlu’na açtığı davaları geri çektiğini hatırlatarak, “Bay Kemal, ben seninle ilgili kazandığım davaları geri çektim mi? Çektim, ama sen bunların hiçbirinin kadrini, kıymetini bilmedin, anlamadın” demişti.

Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın’ın yaptığı açıklamaya göre, 15 Temmuz’dan sonra Erdoğan, Kılıçdaroğlu hakkında açtığı 17 davadan feragat etti. Mahkemeye sunulan davadan feragat dilekçesinde, Erdoğan’ın 29 Temmuz 2016 tarihli konuşmasındaki, “Şu ana kadar şahsıma her türlü saygısızlığı, hakareti yapanları bir kereye mahsus olarak affediyorum ve davalarımı geri çekiyorum” açıklamasına atıfta bulunuldu.

Buna göre Erdoğan, 17 davadan feragat ederek talep edilen toplam 4 milyon 460 bin lira tutarındaki tazminattan da vazgeçmiş oldu. Geri çekilen davalarda, Kılıçdaroğlu’nun 2011-2016 yılları arasında Meclis grup toplantılarda, mitinglerde ve toplantılarda yaptığı çeşitli konuşmalarda Erdoğan’a yönelik hakaret içerikli ifadeleri konu edilmişti.

EN YÜKSEK TAZMİNAT TALEPLERİ

Davalardaki tazminat talebi tutarları ise 10 bin ile 1 milyon lira arasında değişti. En yüksek tutar olan 1 milyon lira tazminat 3 ayrı davada talep edilirken, dava konularını Kılıçdaroğlu’nun Reyhanlı’daki patlamada ve Uludere’deki hava saldırısında ölenlerin sorumlusu olarak Erdoğan’ı göstermesi, terör örgütü elemanı yetiştirerek Suriye’ye gönderme suçlaması ile namus ve şeref kavramları kullanılarak yapılan açıklamalar oluşturdu. (HABER MERKEZİ)