Erdoğan, Filistin Yönetimi lideri Abbas ve İsrail Cumhurbaşkanı Hertzog ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı sürerken Filistin lideri Mahmud Abbas, Lübnan Başbakanı Mikati, İsrail Cumhurbaşkanı Hertzog ve Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İletişim Başkanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kabine toplantısına bir süre ara vererek Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini duyurdu.  

Açıklamada, Erdoğan'ın bölgede tansiyonun düşmesi için Türkiye'nin her türlü diplomatik çabaya hazır olduğunu belirttiği kaydedildi.

Erdoğan daha sonra Lübnan Başbakanı Necip Mikati ile görüştü. Görüşmede, İsrail-Hamas gerilimi çerçevesinde bölgede artan çatışmaların ele alındığı kaydedildi. 

HERTZOG'A 'SAĞDUYU' ÇAĞRISI 

İletişim Başkanlığı, Erdoğan'ın, İsrail Cumhurbaşkanı Yitzak Hertzog ile de bir görüşme gerçekleştirdiğini duyurdu. Görüşmede, İsrail ve Filistin'de yaşananlar ile bölgedeki gerilime ilişkin son gelişmeler ele alındı.

Açıklamaya göre "Gazze halkının topluca, ayrım gözetmeksizin zarar görebileceği bir adımın, bölgede yaşanan acıları ve şiddet sarmalını daha da artıracağını" vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "sağduyuyla hareket edilmesi gerektiğini ve bölgede sükunetin bir an evvel tesis edilmesinin tüm bölgenin selameti açısından büyük önem taşıdığını" ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın görüşmede, bölgedeki endişe verici çatışmaların sonlandırılması ve kalıcı barışın sağlanması için Türkiye'nin gayretlerinin artarak süreceğinin altını çizdiği belirtildi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son olarak Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile telefonda görüştü.

İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, görüşmede, İsrail-Filistin gerilimi çerçevesinde bölgede artan çatışmalar ele alınarak, karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu.

SİSİ'YLE TELEFON GÖRÜŞMESİ YAPTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan akşam saatlerinde ise Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi ile telefonda görüştü. Görüşmede İsrail-Filistin gerginliğinin sonlandırılması için yapılabilecekler değerlendirildi. (HABER MERKEZİ)