Erdoğan: Esnafa bir kereye mahsus maddi destek sağlayacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, esnaflara iki ayrı grup halinde bir kereye mahsus olmak üzere 5 bin ve 3 bin lira hibe ödemesi yapacaklarını söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu.   

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde saat 15:00'te başlayan toplantı 4 saat sürdü. Toplantıda, 1 Haziran'dan sonra atılacak olan normalleşme adımları ve sürece ilişkin değerlendirmelerde de bulunuldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında, Ramazan ayı boyunca uygulanan kısmi ve tam kapanma tedbirleri sayesinde salgının yeniden büyük ölçüde kontrol altına alındığını söyledi.

'UYGULAMA ESASLARINI PAYLAŞACAĞIZ'

Erdoğan 1 Haziran sonrası için "Kademeli normalleşme takviminin ikinci etabını görüştük, önümüzdeki günlerde gelişmelere göre bu konudaki uygulama esaslarını paylaşacağız. Bundan sonra eskisi kadar kapsamlı ve kısıtlayıcı tedbirlere ihtiyaç olmayacağını ümit ediyoruz" dedi.

Aşı faaliyetlerine hız verileceğini de söyleyen Erdoğan, "Öğretmenler başta olmak üzere riskli grupların tamamının bir an önce aşılanmasını sağlamaya çalışıyoruz. Unutmayınız, salgının üstesinden ancak hep birlikte hareket edersek gelebiliriz. Belirlenen tedbirler, hayata geçirilen uygulamalar, insanlarımıza eziyet olsun diye değil, bu sancılı, sıkıntılı, maliyetli dönemi bir an önce geride bırakmak için milletimizin önüne konmaktadır" diye konuştu. 

1 MİLYON 384 BİN ESNAFA HİBE

Erdoğan esnaflara iki ayrı grup halinde bir kereye mahsus olmak üzere 5 bin ve 3 bin lira destek sağlanacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı şunları kaydetti: 

"Şimdi esnaflarımıza yönelik yeni bir destek programının müjdesini sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu ivme programıyla salgın tedbirleri sebebiyle işlerine ara vermek mecburiyetinde kalan esnaflarımıza iki grup halinde destek olmayı amaçlıyoruz. Birinci grupta kahvehane, kafe, çay bahçesi gibi yerler ile okul ve personel servisleri, düğün salonları, öğrenci yurtları, kantinler, kırtasiyeler, internet kafeler, hamamlar, lunaparklar gibi işletmeler yer almaktadır. Sayıları toplamda 235 bine ulaşan bu işletmelere bir defaya mahsus 5 bin liralık hibe ödemeleri yapacağız.

Destek vereceğimiz ikinci grupta ise bakım, onarım, tamirat, kaporta işleriyle uğraşanlar, seyyar satıcılar, sıhhi tesisatçılar, hırdavatçılar, müzisyenler, oto yıkamacıları, kuru temizlemeciler, oyuncak, kozmetik ve hediyelik eşya satıcıları, camcılar, çilingirler, bakırcılar, kalaycılar, ayakkabıcılar, konfeksiyoncular, tuhafiyeciler, zücaciyeciler, kurs işletmecileri yer almaktadır. Bu gruba daha önceki destek ödemelerinden yararlanan lokantalar, pastaneler, dondurmacılar, terziler, berberler, taksici, minibüsçü ve otobüsçüler ile pazarcılar da dahildir. Toplamda 1 milyon 150 bini aşkın işletmemizi kapsayan vatandaşlarımıza bir defaya mahsus 3 bin lira hibe ödemesi vereceğiz. Böylece iki ayrı grup halinde 1 milyon 384 binden fazla esnaf ve sanatkarımıza 4 milyar 622 milyon liralık bir kaynağı karşılıksız olarak veriyoruz."

Ayrıca salgından etkilenen tüccar, sanayici ve büyük şirketler için de "Nefes Kredisi" adı altında kolaylık sağlayacak yeni bir adım attıklarını da belirten Erdoğan, "Detayları, Hazine ve Maliye Bakanlığımız tarafından açıklanacak bu destek programlarının ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

YAŞ ÇAY ALIM FİYATI

Erdoğan bu yılın yaş çay alım fiyatını da açıkladı: "Şimdi de çay üreticilerimiz için alım fiyatını açıklıyorum, geçen yıl yaş çay alım fiyatı kilo başına 3,27 lira destekleme ile birlikte 3,4 lira olarak belirlenmişti. Bu fiyat üzerinden 752 milyon tonun üzerinde çay alımı yaparak destekleme ile birlikte toplamda 2 milyar 760 milyon lira ödeme gerçekleştirdik. Bu yıl için yaş çay alım fiyatı kilo başına 3,87 liraya, destekleme ile birlikte 4 liraya yükseltilmiştir."  

ÇİFTÇİLERİN BORÇLARI ERTELENDİ

Cumhurbaşkanı çiftçilere de müjdesi olduğunu belirterek "Kuraklıktan zarar gördüğü belirlenen çiftçilerimizin Ziraat Bankası'na veya Tarım Kredi Kooperatifleri'ne olan borçları ertelenecektir. Toprak Mahsulleri Ofisi'nin geçen yıl ton başına 1650 lira olan sert ekmeklik buğday alım fiyatını 2 bin 250 liraya, geçen yıl ton başına 1275 lira olan arpa alım fiyatını da 1750 liraya yükseltiyoruz. Bakliyat alım fiyatlarımız ise ton başına kırmızı mercimekte 5 bin lira, yeşil mercimekte 4 bin 150 lira, nohutta ise 4 bin 50 lira olarak belirlenmiştir. Ayrıca ortalama veriler dikkate alınarak ton başına hububatta 275 lirayı, bakliyatta ise 910 lirayı bulan prim ve destekler verilerek üreticilerimizin giderlerine katkı sağlanacaktır. Açıkladığımız alım fiyatları, diğer kamu kurumları için de referans fiyat olacak, farklı fiyatlandırma yapılmayacak, aynı şekilde kabul edilecektir" dedi. 

MİT OPERASYONU

Erdoğan yaptığı açıklamada, "MİT Başkanlığı'nın uzun süredir takip ettiği ve yerini belirlediği PKK'nın sözde Suriye genel sorumlusu Sofi Nurettin kod isimli terörist, Irak'ın kuzeyindeki operasyonla etkisiz hale getirilmiştir'' diye konuştu.  

Gare operasyonunda 13 kişinin öldürülmesinin talimatının Sofi Nurettin tarafından verildiğini öne süren Erdoğan, ''Diğer teröristler de aynı sondan kaçamayacak'' dedi. 

SEDAT PEKER GÖNDERMESİ

Erdoğan, organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in açıklamalarına yönelik herhangi bir isim zikretmeden, "Terör örgütleri gibi suç çeteleri de zehirli bir yılan gibidir. Onlarla aynı çuvala girerseniz daha sonra başınıza geleceklere rıza göstermiş olursunuz" sözleriyle göndermede bulundu. 

ABD BAŞKANI BIDEN'A TEPKİ: TARİH YAZIYORSUNUZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin İsrail'le büyük bir silah anlaşması yaptığını belirterek "O da bakıyoruz ki çok çok önemli 850 bin silah onayı. Lafa geldiğinde silahsızlanma, şu, bu, vesaire bunları konuşuyorlar. Sayın Biden, sözde Ermeni soykırımında Ermenilerin yanında yer aldı. Şimdi de ciddi manada orantısız bir şekilde Gazze'ye saldıran ve yüz binlerce insanın şehadetine vesile olan bu olayda da ne yazık ki siz kanlı ellerinizle bir tarih yazıyorsunuz. Bunu söylemeye bizleri mecbur ettiniz. Çünkü biz bu konularda çok daha fazla duramayız, durmayacağız. Bugün de tekrar hatırlatıyorum, 84 milyon hep birlikte Kudüs nöbetimizi devam ettiriyoruz, devam ettireceğiz" dedi.

'AVUSTURYA DEVLETİNİ TELİN EDİYORUM'

Erdoğan, Avusturya'ya da tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı,"Başbakanlık binasına İsrail bayrağı çeken Avusturya devletini telin ediyorum" dedi. Erdoğan, "Avusturya devleti herhalde soykırıma tabi tuttukları Yahudilerin faturasını Müslümanlara ödetmeye çalışıyor" diye konuştu.

'KUDÜS BİR KOMİSYON TARAFINDAN YÖNETİLMELİ'

Gelinen noktada Kudüs konusunda ayrı bir düzenlemeye ihtiyaç olduğuna inandıklarını söyleyen Erdoğan, "Kudüs'ün 3 dinin temsilcilerinden oluşan bir komisyon tarafından yönetilmesi, günümüz şartlarında en doğru ve tutarlı yol olacaktır" ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)