Erdoğan Emir'den yeni albüm

Erdoğan Emir'in yeni albümü tüm dijital platformlarda yayınlandı. 10 şarkıdan oluşan albümde Erdoğan Emir'e vokalde Ahmet Aslan ve Ali İnsan eşlik ediyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Beref ve Sad albümleriyle kendine has bir dinleyici kitlesi oluşturan Erdoğan Emir'in yeni albümü "Bavok" altı yıllık aranın ardından Kalan Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşuyor. Dersim bölgesinin sosyolojik yapısını melodilere aktaran Erdoğan Emir'e vokallerde Ahmet Aslan (Dere Emirxane) ve Ali İnsan (İnsane Kamil) eşlik ediyor. 

Alekka Asm Stüdyosu'nda kaydedilen Dersim folk müziği türündeki albümde akustik, klasik, bas gitar ve kopuzda Mehmet Ali Edis, perküsyonda Ömer Arslan ve Hüseyin Özdoğan (Fadike), kemanda Şaban Gölge, çelloda Muhittin Darıcı, rebapta Özgür Çelik, ney ve flütte Serdar Kastelli, akordeonda Rustam Mahmudov, piyano ve tuşlu çalgılarda Mehmet Ali Edis ve Rustam Mahmudov (İnsane Kamil) yer alıyor. 10 şarkıdan oluşan albümün kapak illüstrasyonu ise Valeriane Leblond imzası taşıyor. 

Mix ve mastering'i Ertan Keser tarafından yapılan Erdoğan Emir'in çalışması, Dersim bölgesi klasik bestelerini, etnik halk müziğinin karakteristik melodik kalıplarına ve tanınabilir ton aralıklarına ve süslemelerine dayandırarak yeniden canlandırma ve ayırt etme fikriyle ortaya çıktı. Albüm, Emir'in şarkılarının dışında Dersim’in klasikleri arasında görülen Kırmanci (Zazaca) şarkılar ve çok az dile gelmiş şarkılarla tamamlandı. Dört ana tema üzerine belirlenen seçki, hem geçmiş yüz yılda aşk ve sevda şarkılarını hem de yaşanan tarihsel olaylar karşısında dönemi ele alan şarkılardan oluşuyor.