Erdoğan Bayraktar'ın 'Dosyamda ne varsa doğrudur' açıklamasına takipsizlik

17-25 Aralık sürecinde istifa eden eski Bakan Erdoğan Bayraktar’ın 'Dosyamda ne varsa hepsi doğrudur' sözleriyle ilgili yapılan suç duyurusunda soruşturma yapılmasına yer olmadığına karar verildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 17-25 Aralık soruşturmalarında adı geçen eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın, “Dosyamda ne varsa hem tapeler hem teknik takip doğrudur” açıklamasıyla ilgili HKP tarafından açılan suç duyurunda aynı olayla ilgili olarak daha önceden soruşturma yapıldığı gerekçesiyle soruşturma yapılmasına yer olmadığına karar verdi.

Cumhuriyet'ten Sefa Uyar'ın haberine göre, HKP, Bayraktar’ın açıklamalarını yargıya taşımış ve Bayraktar’ın yanı sıra eski bakanlar Egemen Bağış, Muammer Güler ve Zafer Çağlayan hakkında “suç işlemek için örgüt kurmak”, “zimmet”, “irtikap”, “görevi kötüye kullanma” ve “kamu görevlisinin suçu bildirmemesi” suçlarını işledikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuştu.

HKP, karara itiraz etti. İtiraz dilekçesinde, “savcılığın, ikrar ve itiraflara dair maddi gerçekliği araştırmaya lüzum görmediği ve göz ardı ettiği” kaydedildi. Kararı veren savcının, “yetkisini kötüye kullandığı” belirtilen dilekçede, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi ve eski Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in de tanık olarak dinlenmesi istendi. (HABER MERKEZİ)