Erdoğan, Adnan Menderes Demokrasi Müzesi'ni açtı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aydın Valiliği'nin Koçarlı'da yaptırdığı Adnan Menderes Demokrasi Müzesi'nin açılışını yaptı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eski başbakanlardan Adnan Menderes'in hatırasının yaşatılması amacıyla yapılan müzenin açılışına katıldı.

Müzede incelemelerde bulunan Erdoğan, yetkililerden bilgi aldı.

Menderes'in yaptırdığı köprü, doğup büyüdüğü köy ve bağ evi ile bağlantılı bir konumda yer alan müze, 90 dönüm arazi üzerinde, 840 metrekarelik üç kattan oluşan, ailevi Hacıalipaşa Konağı'nın bir replikasyonu olarak yapıldı.

Müzenin giriş kapısının önünde, Menderes'in 1954'te çiftliğinde kullandığı traktör ile 1950-1960 yıllarında kullandığı makam aracı ile özel eşyalar, fotoğraflar ve belgeler de yer alıyor.

Giriş katında Adnan Menderes'in hayatının kronolojik bir akışla anlatıldığı müzede, Menderes'in İstiklal Madalyası'nın sergilendiği bölüm, çalışma masası, özel eşyaları, köylülere bağışladığı arazilere ait tapu belgeleri de bulunuyor.

Bodrum katı kütüphane ve sinevizyon odası olarak inşa edilen müzenin yanına bir de cami yapıldı.

Müzenin çevresinde ise içinde yel değirmenleri, yeşil alanlar, restore edilen Antik Roma Dönemi Köprüsünün yer aldığı yaklaşık 100 dönümlük bir rekreasyon alanı, Çine Çayı'nın kenarında ise yöresel ürünlerin satıldığı ahşap 2 katlı restoran bulunuyor. (AA)