EÖİ, SGİ ve Halkevleri, seçim güvenliği için koordinasyon merkezi kurdu

EÖİ, SGİ ve Halkevleri, yaptıkları ortak açıklamada, seçim güvenliği için bir araya geldiklerini duyurdu ve 'hileli bir seçim sonucuna karşı' birlikte mücadele çağrısı yaptı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Emek ve Özgürlük İttifakı (EÖİ), Sosyalist Güçbirliği İttifakı (SGİ) ve Halkevleri, 14 Mayıs seçimleri için seçim güvenliği koordinasyonu oluşturduğunu duyurdu.

Eğitim Sen 2 No'lu Şube'deki basın toplantısıyla duyurulan koordinasyon merkezi, cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde yaşanabilecek usulsüzlüklere karşı birlikte hareket edecek.

'14 MAYIS SEÇİMLERİNİN OLAĞAN ŞARTLARDA GERÇEKLEŞMESİ DURUMUNDA ERDOĞAN VE CUMHUR İTTİFAKI BÜYÜK BİR YENİLGİ YAŞAYACAKTIR'

Sol Parti İstanbul İl Başkanı Deniz Demirdöğen tarafından okunan basın açıklamasında, geçen seçimlerde ve referandumlarda mühürsüz oyların geçerli sayılması gibi usulsüzlükler yapıldığı hatırlatıldı ve şu ifadeler kullanıldı: "AKP iktidarı uyguladığı politikalar, yol açtığı yıkım ve felaketler sebebiyle toplumsal desteğini büyük ölçüde yitirmiştir. 14 Mayıs seçimlerinin olağan şartlarda gerçekleşmesi durumunda, Erdoğan ve Cumhur İttifakı büyük bir yenilgi yaşayacaktır."

Açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ve bakanların seçim sürecine ilişkin sözlerine vurgu yapıldı ve "Seçim yasası değişikliği, seçim kurullarında kıdemli hâkimlerin görev almasına son verilmesi, HDP’ye yönelik kapatma davası ve Erdoğan’ın anayasayı yok sayıp cumhurbaşkanlığı adaylığını ilan etmesi adımları ile AKP iktidarı hileli bir seçimin taşlarını örmeye çalışmaktadır" denildi.

Açıklamada, "Ülke tarihinin en kritik seçimlerinden birisi olan 14 Mayıs tarihinde gerçekleşecek seçimlerde ülkeyi yıkıma uğratan bu felaket iktidarına son vermek için halkın iradesine sahip çıkmak için emekten, demokrasiden ve özgürlükten yana tüm güçleri birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz" ifadeleri yer aldı.

Ayrıca İstanbul'daki tüm okullarda yaşanabilecek usulsüzlüklere karşı yapılacak itirazlar için avukatların siyasi partilere müracaat etmesi çağrısı yapıldı.