Enis Berberoğlu hatırası: SBK'da Pegasus mu vardı?

Pegasus yazılımıyla binlerce kişinin görüşmelerinin takip edildiği ortaya çıkarken CHP'li Berberoğlu'nun Sezgin Baran Korkmaz'la ilgili anlattığı bir anısı da tekrar gündeme geldi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR -  İsrail merkezli teknoloji şirketi NSO Group'un geliştirdiği 'Pegasus' adlı casus yazılımının hükümetler tarafından aktivistler, gazeteciler, iş insanları ve siyasetçileri izlemek için kullanıldığı iddia edildi. The Washington Post, The Guardian ve Le Monde'un da aralarında olduğu 16 medya kuruluşu tarafından gerçekleştirilen araştırmada Pegasus'la 50 binden fazla telefon numarasının takip edildiği belirtildi. Pegasus ile yapılan dinleme iddiası CHP'li Enis Berberoğlu'nun kara para aklamaktan aranan ve Avusturya'da ABD'nin talebiyle tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz'la ilgili 29 Haziran'da anlattığı bir anısını hatırlattı. 

KRT TV'de Gürkan Hacır'ın sunduğu 'Şimdiki Zaman' programına katılan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, Sezgin Baran Korkmaz'la ilgili olarak 30 yıldır tanıdığı iş insanı bir arkadaşının tanıklığını aktardı.

Program sırasında gazeteci Barış Yarkadaş, Sedat Peker'in, “Cihan Ekşioğlu'nın, İsrail'den 3 milyon dolara aldığı, Twitter ve Whatsapp görüşmelerini takip edebilen yazılımı Türkiye'ye 50 milyon dolara sattığı” iddiasını hatırlattı. Bu söz üzerine araya giren Enis Berberoğlu Sezgin Baran Korkmaz'ın istediği kişilerin Whatsapp mesajlarını okuyabildiğine yönelik bir iddiayı anlattı. 

Berberoğlu şöyle konuştu: 

GİTTİ GELDİ, DEHŞET İÇİNDEYDİ: Bundan 8-9 ay önce Sezgin Baran Korkmaz’la ilgili haberler çıkmaya başladığında çok inandığım ve çok güvendiğim bir iş adamı arkadaşım Sezgin Baran Korkmaz’ı tanıdığını söyledi. Ben de “Git bir sor bakalım bu adama, parasına çökmeye çalışanlar var, içeri atmayı isteyenler var, ABD’den gelen paralar kadar emanet edenler var. Bir konuş bakalım neymiş. Sen de bana söylersin” dedim. Gitti geldi dehşet içindeydi! Samimi söylüyorum ben bu adamı 30 yıldır tanırım, SBK’yla yaptığı görüşmeden sonra tırsmıştı.

NUMARAN KAÇ SENİN: “Ne oldu kardeşim?” dedim. Dedi ki: Enis garip bir şeyler dönüyor. Adam benimle daha ikinci üçüncü oturmasında bu konular gündeme gelince “Bana bir şey olmaz” dedi. Ya nasıl olmaz? Bunlar bunlar konuşuluyor… Üsteleyince çıkartmış cebindeki telefonu. “Numaran kaç senin?” demiş. Almış, son yaptığı Whatsapp konuşmalarını göstermiş! Tekrar ediyorum sadece numara girerek benim arkadaşımın Whatsapp‘tan yaptığı son görüşmeleri takip edebildiğini göstermiş Sezgin Baran Korkmaz.

TEKNİK TAKİP PROGRAMI BİLSEYDİM HEMEN ANLATIRDIM: Ben o adama inandığım için bunu burada anlatma gereği hissediyorum. Ama niye bu saate kadar anlatmadın dersen. Sendeki (Barış Yarkadaş'ın anlattığı) gibi bilgi yoktu bende. Yani bu ekibin teknik dinleme, teknik takip program üzerine çalıştığını bilseydim o işin üzerine o saatte giderdim. Birtakım çetelerin elinde bizim bilgilerimiz nasıl gezer ya?

CİHAN EKŞİOĞLU RÖPORTAJI: MİT'E YAZILIM SATTIK

Paramount Hotel’in ilk sahibi Atilla Uras’ın kızı Yasemin Victoria Uras'ın otele tankla girdiğini söylediği Ekba Holding’in sahibi Cihan Ekşioğlu 2017’nin Haziran ayında magazin dergisi Klass’a verdiği röportajda şu ifadeleri kullanmıştı: 

İSTİHBARAT SERVİZLERİNE SATIYORUZ: Biz şu anda savunma sanayisiyle ilgili silahlı, silahsız, insansız hava aracı üretiyoruz. (…) Bunun dışında sosyal medya çözümleme ve takip işleri var bizde. Biz takip etmiyoruz bunları, çözümleyen sistemleri istihbarat servislerine satıyoruz. Örneğin Twitter'daki hareketliliği takip edebiliyorsunuz, hangi noktadan çıktığını, çağrıların nereden geldiğini kimin kiminle neler yaptığını çözümleyebiliyoruz.

WHATSAPP MESAJLARI ÇÖZÜMLENEBİLİYOR: Bunun içinde sosyal medya ve Whatsapp yazışmaları da var. Bunlar çözümlenebiliyor. Biz bu işleri yapmıyoruz bunları devletin istihbarat teşkilatı yapıyor. Biz bu takibin yapılabilmesi için birtakım yazılım ve sistem geliştiriyoruz. Dubai'de bizimle çalışan 100'e yakın Hintli ve Pakistanlı mühendis var. Bu konuda onlar çok iyidir. Uydu takip sistemleri, sosyal medya takip sistemleri üzerine çeşitli yazılımlar var. Biz bunları istihbarat servislerine satıyoruz. Onlar bunların üstüne kendi teknik alt yapılarını birleştirip halkın can ve mal güvenliği için terörist grupları takip ediyoruz.

SUÇ İŞLEYEN İNSANIN TEDİRGİN OLMASI LAZIM: Normal vatandaşlarımızda bile dinleniyor muyum, takip ediliyor muyum gibi bir algı var. Suç işleyen insanın tedirgin olması lazım. Devlet vatandaşın özel yazışmasıyla uğraşmaz. Eğer bir terörist isen devlete karşı faaliyetin varsa, kamu düzenine karşı bir faaliyetin varsa o zaman incelenirsiniz. Zaten o zaman gizli haberleşme yöntemlerini benimsediğin için devlet de o yüzden takip eder. Devlet durup dururken vatandaşın Whatsapp'ında ne yazıyor diye onu takip etmez ki. Ailevi ya da özel yatak odası ilişkilerini takip etmez. Ama vatandaşta böyle bir psikoloji var.  (HABER MERKEZİ)