Enflasyondan şikayet eden TÜSİAD hükümetle 'güven tazeledi'

Geçen haftalarda "Enflasyon ile mücadelede gerçekten doğru adımları mı atıyoruz? Adımlar doğru ise neden enflasyon bu denli şiddetli yükseliyor" diyen TÜSİAD Başkanı, hükümetle güven tazeledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile yaptıkları görüşmeden sonra açıklamalarda bulundu. 

Ekonomideki son gelişmeleri ve riskleri değerlendirdiklerini belirten Kaslowski, "Atılan adımların reel sektöre etkilerini tartıştık. Çok açık bir iletişim ve samimi bir görüşme oldu. Bu istişareyi de Bakan Bey ile devam ettireceğimize inanıyoruz" dedi.

Yaklaşık 3 saat süren toplantının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kaslowski, vergi konularını ele aldıklarını, yeşil dönüşümle ilgili fırsatları kaçırmamak açısından da bazı önerilerde bulunduklarını dile getirerek, "Enflasyonla ilgili görüşlerimizi de paylaştık. Enflasyonla ilgili ciddi bir mücadele verileceğine inanıyoruz. Enflasyon çok yüksek seviyelere çıktı ama önümüzdeki dönemde bu konuda da ciddi adımlar atılacağını öngörüyoruz, ümit ediyoruz" diye konuştu.

Simone Kaslowski daha önce yaptığı bir açıklamada "Rakamlar attığımız adımları tekrar gözden geçirmemiz gerektiğini net şekilde ortaya koymakta. Enflasyon ile mücadelede gerçekten doğru adımları mı atıyoruz? Bunlar doğru adımlar ise neden enflasyon bu denli şiddetli yükseliyor” ifadelerini kullanmıştı. 

Kredi faizlerinin seviyesine ilişkin bir soru üzerine de, finans sektöründeki sorunları da Bakan Nebati ile paylaştıklarını ifade eden Kaslowski, şunları kaydetti: "Reel sektörde bu konuda bazı sorunlar var. Bunun üzerine de Bakanlık çalışıyor. Bunun da etkilerini göreceğiz. Şu an itibarıyla finansman kaynakları bulmakta sorunlar yaşanıyor. Bu tabii ki biraz kur şokundan da kaynaklanıyor. Bakanlık da bunun farkında ve bir paket üzerine çalışıyor."

BAKAN NEBATİ GÖRÜŞMEYİ TWİTTER’DAN DUYURDU

Nureddin Nebati, TÜSİAD heyetiyle yaptığı görüşmeyi sosyal medya hesabından duyurdu. Nebati, iki fotoğrafla birlikte yaptığı paylaşımda, “İş dünyası temsilcileri ile görüşmelerimize devam ediyoruz. Bugün de TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski ve heyeti ile bir araya geldik” dedi. (HABER MERKEZİ)