Emniyet'te çalışan sivil memurlardan 'bıyık' eylemi

EGM’ye bağlı birimlerde çalışan sivil memurlar, 12 Eylül döneminde çıkarılan yönetmelikle getirilen saç, favori, bıyık, kıyafet sınırlamasına karşı 'sivil itaatsizlik' eylemine başladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bağlı birimlerde çalışan sivil memurlar, Emniyet Teşkilatı Sendikası’nın çağrısıyla 12 Eylül Cuntası'nın çıkardığı, amirlerin 'baskı unsuru' olarak kullandığı 'kıyafet yönetmeliği'ne karşı eyleme başladı.

Sendika, 'Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik’teki 'Her gün sakal tıraşı olunur ve sakal bırakılmaz' ve 'Kulak ortasından aşağı favori bırakılmaz. Saçlar kulağı kapatmayacak bir biçimde ve normal duruşta ensede gömlek yakasını aşmayacak şekilde uzatabilir' hükümlerinin Danıştay 2. Dairesi’nin kararıyla 2020'de iptal edilmesini gerekçe göstererek, 'serbest kıyafet, saçlarda favori ve enseleri ile bıyıkları dilediği gibi bırakarak işyerine gitmeye başladı.

'40 YIL ÖNCE DARBECİ EVREN'İN ÇIKARDIĞI YÖNETMELİK'

ANKA'nın haberine göre sendikanın 15 Nisan 2022'de başlattığı eylem hala sürüyor. Emniyet'te başlattıkları eylemi anlatan Emniyet Teşkilatı Sendikası Başkan Yardımcısı Akif Demircioğlu, yönetmeliğin 12 Eylül darbesi döneminde çıkarıldığını hatırlattı ve şunları söyledi: Memurun faulünden (favori) saçına, sakalına, kıyafetine, kravatına, ayakkabısına, çorabına kadar, müthiş bir kısıtlama getirmektedir. Bu bir asker kişidir ve asker kişi memurları da askeri düzene sokmaya çalışmıştır. Kenan Evren dediğimiz bu yönetmeliği çıkaran kişi, hasta yatağında bile darbecilikten mahkum edilmiş, cenazesine bile kimsenin gitmediği birisiyken, onun çıkardığı yönetmelik kurum amirleri tarafından memurları düzene sokma, tehdit unsuru olarak kullanılmaya devam etmektedir.”

'HER BİR MADDESİ İPTAL EDİLDİ'

“Darbeci Kenan Evren’in ihtilal ürünü yönetmeliğini kabul etmediğimizi dile getirdik ve bununla alakalı nisan ayı içinde sendikamız yönetim kurulu bu kıyafet yönetmeliği kısıtlamalarına uymayacağımız şekilde eylem kararı aldık” diyen Demircioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün işyerime gittiğimde sakalım olsa da kravat takmasam da aynı işimi yapmaya devam ediyorum, işlerim aksamıyor. Öyle bir yönetmelik ki Danıştay her gün bir maddesini, bir paragrafını iptal ediyor. Çeşitli kişiler buna dava açıyorlar. Tutulan tutanaklar, açılan soruşturmalar Danıştay’a intikal ediyor. Danıştay her seferinde zaten bir hukuki boyutu olmayan bu yönetmeliğin her yıl bir cümlesi ve paragrafını iptal ediyor ama devletimiz bu yönetmeliği halen 40 yıldır kaldırmıyor. Yürürlükte tutmaya devam ediyor.”

'KIYAFET YARDIMI YILLIK 26 LİRA'

“Yönetmelik diyor ki takım elbise giyeceksin. İş kıyafeti farklı ev kıyafeti farklı. Ben mesela günlük hayatta kot pantolon giyiyorum. Takım elbise almam gerekiyor. Ama bana devletin verdiği giyecek yardımı yıllık 26 lira. Ben bu 26 lira ile bir çorap dahi alamazken ne kadar takım elbise alacağım?" diye soran Akif Demircioğlu özetle şunları söyledi: "Polislerde ve askerlerde, üniformalı mesleklerde devlet tamamen karşılıyor kıyafetlerini, ayakkabısından tutun, şapkasına kadar. 

'SAYIN İÇİŞLERİ BAKANI ÇİZMESİNİ GİYİP 'İMDAT' DİYENE KOŞUYOR'

Sayın İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu çizmelerini giyiyor, ‘imdat’ diyenin yardımına anında koşuyor. Biz de bugün Sayın Bakanımıza ‘imdat’ diyoruz. Sayın Bakanım gerek Emniyet Teşkilatı Kanunu olsun gerek yönetmelikler olsun biz bu konuda düzenlemeler bekliyoruz. Bugün polis ile sivil memurun maaş farkı 3 bin lirayı buldu. Hatta geçmiştir. Sivil memurlar maaşlarında iyileştirme bekliyor.