EMEP, TKP ve SOL Parti'den 'sol ittifak' haberlerine tepki

Emek Partisi, TKP ve SOL Parti'den yapılan açıklamalarda bugün medyada yayınlanan 'sol ittifak' haberlerinin gerçeği yansıtmadığını belirtilerek tepki gösterildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Siyasette üçüncü bir ittifak kurulacağına dair bugün medyada yer alan haberlerle ilgili olarak Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, SOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi Önder İşleyen ve TKP'den açıklamalar geldi.

"Bugün medyada yer alan spekülatif haberlerin aslı da gerekliliği de yoktur. Gerekli olan Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı dışında 3’üncü seçeneğin (halk ittifakı) yaratılmasıdır" diyen EMEP Genel Başkanı Akdeniz, "Ki EMEP olarak bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. Önemli not: Haber özneler aranarak yapılır!" mesajını paylaştı.
Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı'nın ardından siyasette yeni bir ittifakın doğma ihtimali olduğu belirtilen Cumhuriyet ve A Haber'in haberlerinde bunun için nasıl bir yol izleneceği ile ilgili iddialar öne sürülmüştü. Akdeniz'in mesajında ittifak için 'Halk İttifakı' adını kullanması dikkat çekti. 

SOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi Önder İşleyen de, Birgün'de yer alan açıklamasında, haberlerin kendilerinin bilgisine başvurulmadan yapıldığını vurguladı. İşleyen, “Partimizin, bize hiçbir şekilde sorulmadan bir takım vekillik hesaplarına dayalı ittifak tartışmasının içine sokulmasını yakışıksız buluyoruz” dedi. İşleyen, konu hakkında bilgilerinin bulunmadığını, “Biz de SOL Parti’nin bir üçüncü ittifak çalışması içinde olduğunu Cumhuriyet gazetesindeki bir haberden öğrendik” ifadeleriyle anlattı.

“Gazeteciliğin en temel ilkesi haberin muhataplarına sorularak teyit edilmesidir” diyen İşleyen, sözlerinin devamında, “Ülkenin çok ağır sorunlarla karşı karşıya olduğu böyle bir dönemde muhalefet güçlerinin ortak mücadelesine ihtiyaç olduğunun açık” olduğunu belirtti. Önder İşleyen, “Ülkemizi bu krizden çıkarma, tek adam rejimine son verme sorumluluğu hepimizin olmalı. Bunun yerine küçük hesaplar peşinde koşulmasını doğru bulmuyoruz” dedi.

'GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR'

İşleyen, SOL Parti’nin Türkiye Komünist Partisi (TKP), Emek Partisi (EMEP) ve Türkiye Komünist Hareketi (TKH) ile birlikte yürüttüğü görüşmelere dair de şu açıklamayı yaptı:

“Biz, tüm muhalefet güçleriyle dayanışma içinde olmakla birlikte sosyalist güçler arasındaki özel bir ilişkiye ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Bu konuda EMEP’le TKP ile ve TKH ile yürüttüğümüz görüşmeler devam ediyor. Ülkenin içine sürüklendiği bu karanlıktan çıkış için topluma dayatılan bir sağ seçeneğin reddedilmesi son derece önemlidir. Sosyalist solu gerici restorasyon projesine eklemek üzere, araya milletvekili olma önerileri de eklenerek yürütülen sol dizayn etme çabaları karşısında sosyalist solun güçlenmesi ülkenin geleceği açısından son derece önemlidir. Bu ülkenin sosyalist-devrimci geleneği ve birikimi hem mevcut iktidara son verecek hem de yeni kurulacak düzenin sağ-muhafazakâr bir restorasyon süreci olmasına karşı mücadele yürütecek, bu ikili görevi başaracak güçtedir.” 

TKP: HABERLER GERÇEK DIŞI

TKP'den de konuyla ilgili açıklama geldi. Açıklamada “HDP, SOL Parti ve TİP’in bir ittifakta anlaştığı, EMEP ve TKP’nin de bu ittifaka dahil olabileceği” doğrultusunda yapılan ve kaynağı belli olmayan haberlerin gerçek dışı olduğu vurgulandı.

Açıklamada EMEP, SOL Parti ve TKP arasında görüşmelerin sürdüğü belirtilerek, "Türkiye Komünist Partisi’nin haberlerde iddia edilen 'ittifak'la bir ilgisi yoktur. Kaldı ki, haberde tarif edilen türden bir 'ittifak' da kurulmuş değildir, hayal mahsulüdür" denildi.

"Emekçi halk için bağımsız, sermaye karşıtı, antiemperyalist, laik bir seçenek yaratılması noktasında her üç parti de kararlıdır" denilen TKP'nin açıklamasında şu ifadelere yer verildi: "Türkiye’nin yakıcı sorunlarına nasıl müdahale edileceğine, emekçi halkın seçeneğinin nasıl yaratılacağına, yaklaşmakta olan seçimlerde nasıl bir tavır takınılacağına ilişkin farklı düzlemlerde çeşitli temaslar sürmektedir. Türkiye Komünist Partisi bu doğrultuda sayısız görüşme yapmış ve yapmaya devam etmektedir.

'OLGUNLAŞAN GÖRÜŞME EMEP VE SOL PARTİ İLE'

Bunlar içerisinde olgunlaşan, belli bir düzen ve anlayış birliği ile sürmekte olan EMEP, SOL Parti ve TKP arasındaki görüşmelerdir. Bu üç parti bütün diğer temasların ötesinde süreci belli bir noktaya getirmiş, dürüst, açık ve samimi bir zemin yaratmışlardır. Üç parti arasında sürecin ayrıntılarına ilişkin bazı farklılıklar olduğu açık ve doğaldır. Bununla birlikte emekçi halk için bağımsız, sermaye karşıtı, antiemperyalist, laik bir seçenek yaratılması noktasında her üç parti de kararlıdır.

Türkiye’de bu doğrultuda bir seçeneğin oluşturulmasını üç parti sadece kendi meselesi olarak görmemektedir. Ancak TKP, EMEP ve SOL Parti’nin şu ana kadar sürdürdüğü çalışmaların toplumda ciddi bir karşılığı vardır. Bu çalışmalar daha geniş bir zemine zaman içinde taşınabilir. Ancak hiç aklımıza gelmeyen, düzen siyasetinin iç dengelerine dahil olup, milletvekili pazarlıklarının içine girmek, Türkiye’de sınıfsal karakteri belirsiz bir oluşumun içinde yer almaktır.

Bu anlamda Türkiye Komünist Partisi’nin haberlerde iddia edilen 'ittifak'la bir ilgisi yoktur. Kaldı ki, haberde tarif edilen türden bir 'ittifak' da kurulmuş değildir, hayal mahsulüdür.

Üç partinin yakın bir tarihte ortak bir açıklama yapabileceğini düşünüyoruz. Bizler AKP iktidarının bir an önce sonlanması ve halkımızın bir kez daha uluslararası tekellerin yarattığı seçeneklere mahkum olmaması için uğraşıyoruz.

Bu çabalarımızın kimi çevrelerde rahatsızlık yaratması ve kimi asılsız söylentilerin yayılması doğaldır. Doğal olmayan basın kuruluşlarının TKP ile ilgili bir duyum aldıklarında bunu asıl muhatabına sormamalarıdır." (HABER MERKEZİ)