EMEP: Anayasal hakkını kullanan işçiler cezalandırılıyor

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan, sendikalaştıkları için işten çıkartılan ve yaklaşık bir aydır fabrika önündeki bekleyişlerini devam ettiren Çorum Ekmekçioğulları Metal işçilerini ziyaret etti. "Sendikalı olmak Anayasal bir haktır. Sizler ne yazık ki Anayasal hakkınızı kullandığınız için cezalandırılıyorsunuz" diyen Gürkan, emek ve demokrasi güçlerini işçilerle dayanışmaya çağırdı.

Google Haberlere Abone ol

ÇORUM - Ekmekçioğlu Metal Kimya'da DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası'na üye oldukları için işten çıkartılan işçilerin aralık ayının ilk haftasında fabrika önünde başlattığı direniş sürüyor. Birleşik Metal-İş Anadolu Şube Başkanı Deniz Ilgan, sendikalaşma mücadelesini başarıya ulaştırana kadar mücadeleyi sürdürmekte kararlı olduklarını söyledi.

EMEP, fabrika önünde direnişi sürdüren işçilere bugün destek ziyaretinde bulundu. EMEP Çorum İl Başkanı Cafer Gökmen, Merkez İlçe Başkanı Hıdır Aygün ve partililerin de hazır bulunduğu ziyarette işçilere seslenen EMEP Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan, “Sendikalı olmak anayasal bir haktır. Sizler ne yazık ki anayasal hakkınızı kullandığınız için cezalandırılıyorsunuz. Anayasa ve yasalarda hak olan sendika üyeliği aynı zamanda uluslararası anlaşmalara göre de bir haktır. Burada açıkça anayasa suçu işlenirken, uluslararası yasalar da ihlal ediliyor” dedi.

'VALİ GÖREVİNİ YAPMALI'

Konuşmasının devamında Çorum Valisi’ne seslenen Gürkan “Çorum Valisi’ni görevini yapmaya davet ediyorum. Burada 90 işçi anayasal hakkını kullandığı için mağdur durumda. Hiçbir işçi, yasalardan gelen hakkını kullandığı için işten atılamaz. İşverenin iddialarının doğru olmadığını bütün kamuoyu biliyor” dedi.

Çorum’daki bütün emek ve demokrasi güçlerinin de Birleşik Metal-İş Sendikası’nda örgütlenen Ekmekçioğulları işçilerine destek vermesi gerektiğini belirten Gürkan, Türkiye’nin birçok yerinde işçilerin direnişte olduğunu söyledi. İşverenin dört kıtaya iş yapmakla övündüğünü ancak işçinin hakkına göz koyduğunu belirten Gürkan, Ekmekçioğulları işçilerinin mücadelesinin Çorum’daki tüm işçiler için önemli olduğunu anlattı.

ILGAN: DİRENİŞİ İLK GÜN GİBİ KARARLILIKLA SÜRDÜRÜYORUZ

Birleşik Metal-İş Anadolu Şube Başkanı Deniz Ilgan ise süreç hakkında bilgi verdi. Direnişlerinin ilk günkü gibi kararlılıkla sürdüğünü anlatan Ilgan “İnsanlar bu ülkede sendika hakkına sahip olabilecekse ki, bu bir anayasal haktır. Bunun ancak mücadeleyle olacağını biliyoruz. Bunu kesinlikle başaracağız” diye konuştu.