YAZARLAR

Emeklilerin 'renkli' mitingi

Emeklilikte Adalet Derneği’nin dün Kartal’da düzenlediği miting, soğuğa ve yağmura rağmen coşkuluydu. Miting başlangıçta dualarla açıldı. Daha sonra DİSK Başkanı Çerkezoğlu’nun konuşmasıyla hava değişti. “Direne direne kazanacağız” sloganlarının atıldığı sırada konuşan DP’li Enginyurt, “Bu Erdoğan bizi zorla komünist yapacak” diye espri yaptı.

EMADDER (Emeklilikte Adalet Derneği) tarafından dün (21 Ocak 2024) Kartal Meydanı’nda düzenlenen miting, soğuk hava ve yağmura rağmen coşkulu geçti. Alan hemen hemen doluydu. Bursa, Trabzon, Adapazarı dahil ülkenin birçok yerinden gelenler miting alanındaydı.

Mitingin başlangıcında dernek üyesi olan bir cami hocası, dua yaptırdı, kitle hep birlikte “amin” dedi. Dua sırasında hem Atatürk, hem de diğer şehitler adına Fatiha suresi okundu. Sahnenin arkasında yer alan perdeye de Irak ve Suriye’de savaşan askerlerin videosu yansıtılıyordu.

Bu arada kitle yine “Şehitler ölmez vatan bölünmez”, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganlarını attı. İlk konuşmayı da Yeniden Refah Partisi’nin (YRP) Gençlik Kolları Başkanı Melih Güner yaptı.

Yeniden Refah Partisi Gençlik Kolları Başkanı Melih Güner 

YRP’li Güner, EMADDER’in savunduğu kademeli emeklilik için partisinin kanun teklifi verdiğini söyledi. Melih Güner, “Kim bu sorunu çözerse 31 Mart belediye seçimlerinde de oylarınızı o partiye verin. Sandıkta Yeniden Refah’a desteğinizi bekliyorum” dedi.

YRP’li Güner, “AKP iktidarı eğer bu seçimleri kazanmak istiyorsa önce kademeli emekliliği çıkarsınlar” deyince miting alanındakiler “Kademeli yoksa oy da yok” diye slogan attı.

EMEKLİLİKTE ADALETE TAKILANLAR

EMADDER, 3 Mart 2023’te çıkarılan Emeklilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) ilgili yasanın 8 Eylül 1999 öncesi sigortalı olanlara yaş şartı aranmaksızın emeklilik hakkı sağladığını ancak bir gün sonra sigortalı olanların ise 17 yıl sonra emeklilik hakkına kavuşabileceğini belirtiyor.

Dernek, 9 Eylül 1999 tarihinde ve sonrasında sigortalı olanların bu mağduriyetlerinin giderilmesi için yeni bir kademeli emeklilik düzenlemesi yapılmasını savunuyor. EMADDED, dört milyona yakın EYT’linin yeni yasadan yararlandığını ancak 8 Eylül 1999 sonrasında sigortalı olan beş milyon vatandaşın ise mağdur edildiğini ifade ediyor.

Miting alanındaki pankartlarda “8 Eylül: 43 yaş emekli, 9 Eylül: 60 yaş emekli, adalet nerede” diye soruluyordu.

DİSK BAŞKANI KÜRSÜDE

YRP’li Melih Güner’den sonra DİSK Genel Başkanı Dr. Arzu Çerkezoğlu, konuşma platformuna davet edildi. DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, daha önce bu alanda DİSK’in emekliler için de miting yaptığını belirterek gerek 1999’da ve gerekse 2008’de çıkarılan yasalarla emeklilik hakkının zorlaştırıldığını söyledi.

DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu

Çerkezoğlu, “Sizler bir gün sonra sigortalı olduğunuz için emeklilik hakkınızı 17 yıl öteliyorlar. Bu asla kabul edilemez. Bu adaletsizliğin ortadan kaldırılması lazım. DİSK olarak haklı mücadelenizde yanınızdayız. Omuz omuza mücadele edeceğiz” diye konuştu.

DİSK Başkanı’nın bu sözleri üzerine alandan “Zafer direnen emekçinin olacak”, “Direne direne kazanacağız” sloganları yükseldi.

Daha sonra CHP Trabzon Milletvekili Sibel Suiçmez ile yine CHP Giresun Milletvekili Elvan Gezmiş, kısa bir konuşma yaparak partilerinin de yanlarında olduğunu, TBMM’de bu mağduriyeti gideren bir yasanın çıkması için çaba harcayacaklarını belirttiler.

Yine alandan “Hak, hukuk, adalet” sloganları yükseldi. CHP’li Suiçmez ve Gezmiş, kürsüden miting alanına inerek vatandaşlarla el sıkışıp fotoğraf çektirdiler.

'ERDOĞAN, BİZİ KOMÜNİST YAPACAK'

CHP’lilerden sonra Demokrat Parti (DP) Genel Başkan Yardımcısı Cemal Enginyurt söz aldı. Enginyurt, “Saray’ın günlük masrafı 3 bin 500 emeklinin maaşı kadar” deyince alandan “yuh” sesleri geldi.

Enginyurt, sözlerine devamla “En düşük emekli maaşını 10 bin lira yaptılar. Bu neye yeter? Sizler, yani 9 Eylül’de sigortalı olanlar için 2041’de emekli ol diyorlar. Büyük adaletsizlik, hakkınızı alacağız” diye konuştu.

Bunun üzerine miting alanında yine “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı. Ülkücü kökenli olan Cemal Enginyurt, “Evet, direne direne kazanacağız. Bunlar devrimci sloganlar. Erdoğan sayesinde komünist de olacağız” diye espri yaptı.

DP’li Enginyurt, soğuk ve yağmura da dikkat çekerek, “Şimdi biz ayazı yiyiyoruz. Ancak 31 Mart’ta da Erdoğan’a ayaz yaşatacağız” dedi. Cemal Enginyurt, Nazım Hikmet’in “Sen yanmazsan, ben yanmazsam, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa” dizesini okuduktan sonra gençlerin idamına sözü getirdi.

DP’li Enginyurt, “Deniz Gezmiş, idam edilirken ‘Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye, Kahrolsun ABD Emperyalizmi’ diye haykırdı. Ülkücü Mustafa Pehlivan da, yine idam edilirken ‘Kahrolsun Amerika, yaşasın milliyetçi Türkiye’ diye bağırdı” dedi.

Enginyurt’un kitleyi coşturan konuşması, “Yağmur çamur fark etmez, EMADDER vazgeçmez”, “Direne direne kazanacağız”, “Türküz, Türkçüyüz, Atatürkçüyüz” sloganları ile kesildi.

Son alarak da EMADDER Başkanı Mihriban Uğurlu, 9 Eylül 1999 sonrası sigortalıların mağduriyetine değinerek kademeli yaş koşulunu içeren yasanın bir an önce çıkması taleplerini dile getirdi.                                       


Atilla Özsever Kimdir?

1967 yılında Kara Harp Okulu’nu bitirdi. 12 Mart (1971) döneminde piyade üsteğmeni iken siyasi görüşleri nedeniyle ordudan çıkarıldı. 2.5 yıl cezaevinde kaldı. Daha sonra iktisat öğrenimi gördü, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde yüksek lisans yaptı, doktorasını İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde tamamladı. 1974 – 2002 yılları arasında gazetecilik yaptı. 2003- 2011 yılları arasında da Maltepe Üniversitesi’nde kadrolu öğretim üyeliği görevinde bulundu. 2011 yılından itibaren de çeşitli üniversitelerde çalışma ekonomisi ve medya alanında dışarıdan dersler veriyor. “Tekelci Medyada Örgütsüz Gazeteci” ve “Mesele Teslim Olmamakta” isimli iki kitabı ile çeşitli kitap ve dergilerde yer alan makaleleri bulunuyor.