Emekliler meydanda: Bakan yardımcısı 125 emeklinin aylığını alıyor

Emekliler Anıtpark’ta miting düzenleyerek iktidara seslendi: Emekli aylıkları ve bayram ikramiyeleri güncellensin. Zamlar geri alınsın. Sağlık hakkımız ücretsiz ve erişilebilir olsun.

Google Haberlere Abone ol

Ogün Akkaya

ANKARA - Tüm Emekliler Sendikası ve Emekliler Dayanışma Sendikası'nın emekli maaşlarına insanca yaşanabilecek düzeyde ek zam yapılması, temel tüketim mallarına gelen zamların geri çekilmesi ve emekli sendikalarının örgütlenmesinin önündeki engellerin kaldırılması talepleriyle gerçekleştirdiği miting Anıt Park'ta yapıldı.

Türkiye'nin farklı noktalarından gelen emeklilerin katıldığı mitingde alana "Zamlar Geri Alınsın, Bu Zamlarla Yaşanmaz", "Bayram Harçlığı Değil, Yılda Dört Maaş Ek Ödeme" ve "İnsanca Yaşamak İstiyoruz" afişleri asıldı.

Siyasi parti ve sendikaların temsilcilerinin de destek verdiği miting, halaylar ve türküler eşliğinde başladı. Mitingde emekliler, "Amacımız Haklarımıza Sahip Çıkmak", "Amacımız Üzüm Yemek, Bağcıyı Dövmek Değil", "Bayram İkramiyesi Bizlere De Ödensin", "Bizler Bu Ülkenin Vatandaşı Değil Miyiz? Bu Ayrımcılığı Asla Kabul Etmiyoruz" pankartları taşıdı.

‘YOKSULLUĞU, AÇLIĞI, SEFALETİ, DIŞLANMIŞLIĞI YAŞIYORUZ’

Basın metnini okuyan Emekliler Dayanışma Sendikası Genel Başkanı Mahinur Şahbaz, iktidarın ekonomik, sosyal politikaların etkilerini algı karmaşası ve bilgi kirliliği yaratarak gizlemeye çalıştığını belirterek "Biz emekliler ülkenin neresinde olursak olalım, kendimizi nasıl tanımlarsak tanımlayalım sorunlarımızın ve nedeninin aynı olduğunu ve uzun süredir hızla kötüye gittiğini görüyoruz. Yoksulluğu, açlığı, sefaleti, dışlanmışlığı yaşıyoruz" dedi.

‘İÇTİĞİMİZ HER YUDUMDA, BASTIĞIMIZ HER DÜĞMEDE VERGİ ÖDÜYORUZ’

"Biz emekliler yaşlılar toplumsal yaşamın önemli bir parçasıyız toplumun vicdanıyız" diyen Şahbaz, "Bugün var olan bütün değer ve hizmetleri beyni ve bedeniyle çalışarak var eden biz emekliler, biriktirdiğimiz bilgi beceri deneyimleri gelecek kuşaklara taşıyan, geleceğin yaratılmasına hizmet eden insanlarız. Bütçede yok sayılmayı, yoksulluğu, ayrımcılığı eşitsizliği hak etmiyoruz! Bizler birilerini zengin etmek için sözde reformla ekonomik sağlık sosyal haklarımızı kaybettik, muhtaç duruma düşürüldük. Yoksulluk şiddeti, insanlarımızın onurunu kırıyor bunalıma sokuyor içten içe çürütüyor. Demans, alzheimer hastalarının sayısında patlama yaşanıyor. Açlık sınırının altındaki aylıklar kiraya faturalara gıda ihtiyacına yetmiyor. Aylığımızın yüzde 42’si vergilere gidiyor. İçtiğimiz her yudumda, bastığımız her düğmede vergi ödüyoruz. Banka kredileri, kredi kartları yaşamımızı esir almış durumda. Dört milyon emekli dul ve yetimin aylığı 2 bin 500 lira ve altında. Bununla yaşamaya zorlanırken bir bakan yardımcısı 125 emeklinin aylığını alıyor bir ayda. Buna vicdanınız kurumuş denmezde ne denir" diye konuştu.

‘TOPLUMSAL DAYANIŞMAYI SEVGİYİ SAYGIYI, DEVLETE GÜVENİ BESLEYEN KUŞAKLARARASI DAYANIŞMA YOK EDİLDİ’

Emekli aylığı artışlarının on bir yıldır enflasyon oranına bağlanması, milli gelirden ve ülkenin büyüme hızından pay verilmemesi, emekli aylığının güncellenmemesi gibi adımların emeklilerin ekonomik güvencesini yok ettiğini belirten Şahbaz, “Aynı prim, gün çalışmış işçilerin emekli aylık ve ikramiye hesabını değiştirip ayrım yaparak dünyada benzeri olmayan eşitsizliğe imza atıp, yıllardır ‘intibak yasası çıkaracağız bekleyin’ diye çaresizlik üretildi. Kazandığımız emeklilik hakkımızı hukuk geriye doğru işletildiği için kullanamaz olduk, yaşa takıldık. EYT’li olduk. Dul ve yetim aylığı bağlama oranını düşürüp, tercihli hale getirip emekli hakkı sahibi olmamız engellendi. Bugünden kadınların yaşlılıkta yoksul ve güvencesiz olmalarının zemini hazırlandı. Toplumsal dayanışmayı sevgiyi saygıyı, devlete güveni besleyen kuşaklararası dayanışma yok edildi. Bizleri görmezden gelen, sorunlarımızı çözmeyen, erteleyen siyasilere sesimizi duyurmak, sorumluluklarını hatırlatmak ve taleplerimizi iletmek için Ankara'dayız. Kamu emekliliği hakkımızdan asla vazgeçmiyoruz, sorunlarımıza çözüm istiyoruz. İnsanca onurlu bir yaşam için Ankara’dayız. Emekli aylıklarımızın güncellenmesi için, ücretsiz erişilebilir güvenli sağlık hakkımız için, bayram ikramiyelerimizin bayram yaptıracak düzeyde olması için, akaryakıt doğalgaz, elektrik ve temel gıda ürünlerine yapılan zamların geri alınması için Ankara’ya geldik” diye konuştu.