Emek ve Özgürlük İttifakı: Paris’te yaşanan katliam aydınlatılsın

Emek ve Özgürlük İttifakı, Ahmet Kaya Kürt Kültür Derneği’ne saldırının faillerinin aydınlatılması için çağrıda bulundu, “Katliamı tek bir insanın yapabileceği eylem olarak görmek mümkün değil” dedi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Emekçi Hareket Partisi (EHP), Emek Partisi (EMEP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve Toplumsal Özgürlük Partisi'nin (TÖP) oluşturduğu Emek ve Özgürlük İttifakı, Fransa’nın başkenti Paris’te Ahmet Kaya Kürt Kültür Derneği’ne yönelik saldırının ardından ortak açıklama yaptı.

Katliamın aydınlatılmasını ve asıl faillerin ortaya çıkarılmasını talep eden Emek ve Özgürlük İttifakı’nın açıklamasında, “Yargıyı kendi denetimine alarak toplumsal muhalefeti tasfiye etme aygıtına dönüştüren AKP-MHP iktidarının ağır cezalara çarptırdığı binlerce insan, özellikle son yıllarda ülke dışına çıkmak zorunda bırakılmıştır. Gittikleri ülkelerde de can güvenlikleri sağlanamamakta ve saldırıya açık hale gelmektedirler” denildi.

‘TEK BİR İNSANIN YAPABİLECEĞİ EYLEM OLARAK GÖRMEK MÜMKÜN DEĞİL’

“2013 yılında katledilen Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan’ın asıl katillerinin ve bağlantılarının açığa çıkarılmamış olması yeni bir katliama yol açmıştır. Düzenlenen saldırı sadece ırkçı saiklerle işlenmiş bir cinayet değildir. Bizzat planlanmış, programlanmış ve sonuçları hesaplanmıştır” ifadeleri kaydedilen Emek ve Özgürlük İttifakı’nın açıklaması şu şekilde sürdü:

“Böylesi organize bir katliamı tek bir insanın yapabileceği bir eylem olarak görmek mümkün değildir. Kürt işyerlerine ve Ahmet Kaya Kürt Kültür Derneğine düzenlenen saldırıyı bütün bağlantılarıyla açığa çıkarmak Fransız devletinin sorumluluğundadır. 2013 yılında işlenen katliamın failleri hala belirsizliğini korurken son katliamın asıl faillerinin ortaya çıkarılmaması bütün Fransız yargısını ve Fransız hükümetini zan altında bırakacaktır. Bizler, başta Avrupa’daki devrimci ve demokratik güçler olmak üzere bütün toplumsal kesimlerin bu olayın aydınlatılması için gerekli duyarlılığı göstermesini talep ediyor, yaşamını yitiren bütün arkadaşlarımızın ailelerine baş sağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz." (DUVAR)