Elitaş'tan 'kripto para' açıklaması: Kısa sürede yasa çıkacak

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, bugün TBMM’de kripto para uzmanları ile bir araya geldi. Toplantının ardından Elitaş, kripto paraya ilişkin yasanın kısa sürede çıkacağını söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu toplantı salonunda kripto para uzmanları ile bir araya geldi. Toplantıya, kripto para konusunda uzman isimlerin yanı sıra Adalet Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Merkez Bankası, BDDK, MASAK gibi kurumlardan yetkililer de katıldı.

Toplantı sonrası TBMM’de basın toplantısı düzenleyen Elitaş, "Bir an önce kripto varlıklarla ilgili düzenlemenin yapılması, bu düzenlemenin, işin felsefesini engelleyecek şekilde manialar oluşturmaması, yapılan mevzuatın daha net olup, ikincil mevzuatlarla konunun düzenlenmesinde ortak kanaatimiz hasıl oldu" dedi.

Kripto paraya ilişkin yasanın kısa sürede çıkacağını söyleyen Elitaş, "Teknik çalışmalar yapılıp ortak noktada buluşulacak. Sistem nasıl yürüyecek bunu değerlendirdik" diye konuştu. Düzenlemenin hangi ayda yasalaşacağı konusunda bir şey söylemelerinin doğru olmayacağını kaydeden Elitaş, "Parlamentoda şu tarih diye bir şey vermek söz konusu olmaz" ifadelerini kullandı.

Mustafa Elitaş, şunları söyledi:

"Dünyada çok hızlı bir şekilde yaygınlaşan, 2010 yılının sonunda hayatımıza giren, sanal para diye ifade edilen, sanal yatırım aracı diye ortaya konulan, 10 yıllık bir süre içinde dünyada çok hızlı bir gelişim ortaya çıktı. Bu gelişime çeşitli ülkeler ayak uydurmaya gayret ettiler. 7 veya 8 tane ülke bir yasal düzenlemeyi gerçekleştirdi. Biz buradan platform üyelerinden aldığımız ortak kanaat şu; bir an önce kripto varlıklarla ilgili düzenlemenin yapılmasıdır. Yapılan mevzuatın daha net bir şekilde olup, ikincil mevzuatlarla konunun düzenlenmesi konusunda ortak bir kanaatimiz hasıl oldu. Çünkü dijital dünyada değişimin hızına ayak uydurabilmeniz mümkün değil."

Değişimlere ayak uydurabilecek bir metin hazırladıklarını savunan Elitaş, uzmanların da muhakkak yasal düzenleme olması kanaatinde olduklarını aktardı. (HABER MERKEZİ - AA)