Elektrikli scooter’lar için karar günü: Parisliler sandık başında

Fransa'nın başkenti Paris'te belediyenin girişimiyle kentte yaşayanlar yaklaşık 200 noktada elektrikli scooter kiralama hizmetine "evet" veya "hayır" demek için oy kullanıyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Fransa'nın başkenti Paris'te yaşayanlar, elektrikli scooter kiralama hizmetinin geleceğini belirleyecek referandum için oy kullanıyor. Paris Belediyesi'nin girişimiyle, kentte yaşayanlar yaklaşık 200 noktada yerel saatle 09.00-19.00 arasında, elektrikli scooter kiralama hizmetine "evet" veya "hayır" demek için oy veriyor.

AA'nın aktardığına göre,  Fransa'da 2,5 milyon kişi elektrikli scooter hizmetinden yararlanırken, şirketler ayda yaklaşık 400 bin kişiye elektrikli scooter kiralama hizmeti veriyor. Başkent Paris dahil 200'den fazla kentte de bu taşıtları kiralamak mümkün oluyor. 

'BÖYLECE EYFEL KULESİNİ GÖREBİLİYORUZ'

Paris'teki her beş kazadan birinin elektrikli scooter'lara iki kişinin binmesi sonucu yaşandığı belirtilirken, ülkede yakın zamanda elektrikli scooter kullanma yaşı 14'e çıkarılacak.

Başkent Paris sokaklarında şehirde yaşayanlara elektrikli scooter kiralama hizmeti ve referandum hakkında düşüncelerini soran AA muhabirine konuşan 25 yaşındaki Gael Chereau, metronun kapalı alan olması nedeniyle kullanmakta zorlandığını ve Paris'te ulaşım için elektrikli scooter'ı tercih ettiğini söyledi. Chereau, referandumda elektrikli scooter ile ulaşıma devam edilmesi yönünde oy kullanacağını kaydetti.

Bir diğer scooter kullanıcısı Natache Nikaema da referandumda oy kullanmayacağını ancak kiralık elektrikli scooter'ların kaldırılmasına karşı olduğunu ifade etti. Nikaema, metronun yorucu olduğunu söyleyerek, "En azından elektrikli scooter ile gideceğin yere zamanında varıyorsun; büyük bir kentte yaşıyoruz, böylece Eyfel Kulesi'ni görebiliyoruz" dedi.

'HER YERDE BU ARAÇLARDAN VAR: PARKTA, YOLDA, KALDIRIMDA...'

Rroxane Gakou ise kiralık elektrikli scooter kullanıcılarının taşıtlara daha az özen gösterdiğini ve sokakta olur olmaz yere bırakabildiğini; bizzat tanıdığı scooter sahiplerinin ise aksine taşıtlarına iyi baktığını ifade etti. Gakou, scooter kullanımının daha iyi denetlenmesini ve trafikte daha az scooter olmasını istediğini dile getirdi.

Paris'in banliyösünde yaşayan ve soy ismini vermek istemeyen Juline de elektrikli scooter'lara karşı olduğunu belirterek, "Her yerde elektrikli scooter var, parklarda, yollarda ve kaldırımlarda" dedi. Juline, elektrikli scooter'ların tehlikeli olabileceğine dikkat çekerek, bu taşıtlar nedeniyle bebek arabasını süren annelerin veya tekerlekli sandalye kullanan engellilerin taşt yoluna inmek zorunda kalabildiğini söyledi. (DIŞ HABERLER)