El Chapo’nun eşi uyuşturucu kaçakçılığından ABD'de tutuklandı

El Chapo lakaplı uyuşturucu baronu Joaquin Guzman'ın eşi Emma Coronel Aispuro, ABD'de tutuklandı. Aispuro, uyuşturucu dağıtımı planlamakla ve eşinin 2015'te Meksika'da cezaevinden kaçışına yardım etmekle suçlanıyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - El Chapo lakaplı Meksikalı uyuşturucu baronu Joaquin Guzman'ın eşi Emma Coronel Aispuro, ABD'de uyuşturucu ticareti suçlamasıyla tutuklandı. 31 yaşındaki Aispuro'nun Washington DC'deki Dulles Uluslararası Havalimanı'nda gözaltına alındığı açıklandı. Aispuro kokain, metamfetamin, eroin ve esrar dağıtımı planlamakla suçlanıyor. Eşi Guzman ise New York'ta müebbet hapis cezasını çekiyor.

Aispuro uyuşturucu ticaretinin yanı sıra eşinin 2015'te Meksika'da cezaevinden kaçışına yardım etmekle de suçlanıyor. Aispuro veya avukatları suçlamalara dair bir açıklama yapmadı.

Guzman'ın oğulları söz konusu cezaevinin yakınlarında bir ev satın almış, babalarına gizlice ulaştırılan ve konumunu sürekli paylaşan GPS'li bir saat sayesinde koordinatları tam olarak tespit edilen hücresine bir tünel kazılmıştı. ABD'deki dava dosyasına giren belgelere göre Aispuro, eşi 2017'de ABD'ye iade edilmeden önce bir kaçış daha planladı. Aispuro, eşinin yargılandığı davanın ardından "Kocamı onların göstermek istedikleri kişi olarak değil, bildiğim, sevdiğim ve evlendiğim kişi olarak seviyorum" demişti.

Guzman'dan ikiz çocukları olan Aispuro hem ABD hem Meksika vatandaşı. Meksika'nın Sinaloa eyaletinde yoksul bir ailede dünyaya gelen Guzman, örgütlü suç çetesini Forbes 2009 Dünyanın En Zenginleri Listesi'ne 701'inci sıradan girecek kadar büyütmüştü. Guzman'ın o tarihteki serveti 1 milyar dolar olarak hesaplanıyordu.

Guzman'ın 2019'daki davasında 13 yaşındaki kız çocuklara uyuşturucu verip cinsel istismarda bulunmasından eski kartel üyelerini ve rakiplerini soğuk kanlılıkla öldürmesine kadar çok sayıda şok edici bilgi ortaya çıkmıştı. Meksika'daki Sinaloa kartelinin eski liderinin ABD'ye en fazla uyuşturucu sokan kişi olduğu tahmin ediliyor. (BBC Türkçe)