Ekvador'da seçimi sağcı aday Lasso kazandı

Ekvador'daki seçimde, Fırsat Yaratan Siyasi Hareket'in adayı Lasso, oyların yüzde 52'sini aldı. Sağcı adayın konuşmasında, hiç kimseden intikam almaya niyetlerinin olmadığını söylemesi dikkat çekti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ekvador'da devlet başkanının belirleneceği ikinci turda oyların yüzde 97,41'i sayıldı. Ekvador Ulusal Seçim Konseyi'nden yapılan açıklamaya göre devlet başkanlığı için sağcı aday Guillermo Lasso ile solcu aday Andres Arauz arasında geçen yarışı Lasso önde bitirdi.

Oyların yüzde 97,41'nin sayıldığı Ekvador'da kesin olmayan sonuçlara göre, Fırsat Yaratan Siyasi Hareket (CREO) adayı Lasso oyların yüzde 52,52'sini, Umut İçin Birlik (UNES) koalisyonu adayı solcu Arauz ise oyların 47,48'ini aldı.

LASSO: İNTİKAM NİYETİMİZ YOK!

Lasso, destekçileriyle bir araya geldiği zafer konuşmasında, "Bugün Ekvadorlular demokratik haklarını kullanarak, geleceklerini oyladılar. Oylarıyla değişim ihtiyacı olduğunu gösterdiler, herkes için en güzel dileklerimi sunuyorum. Demokratik bir ülke için hep beraber çalışacağız." ifadelerini kullandı.

Kendisini destekleyenlere teşekkür eden Lasso, hiç kimseden intikam almaya niyetlerinin olmadığını vurgulayarak, "Bütün Ekvadorluları özgür görmek istiyorum, devlet başkanına karşı çıkmaktan korkmayın" dedi.

Solcu aday Arauz ise seçimi kaybettiğini kabul ederek, "Ekvadorlular, bugünden itibaren tek bir Ekvador olmak için birlik olmalıdır. Yaşasın Ekvador" açıklamasını yaptı.

Ekvador'da son devlet başkanlığı seçimini 3 Nisan 2017'de ikinci turda sol partinin adayı Lenin Moreno kazanmıştı.

Lasso, bir önceki seçimlerde ikinci turda az bir farkla Moreno'ya karşı kaybetmişti. (AA)