Ekrem İmamoğlu: İstanbul hak ettiği değeri bulmalı

Galeri Beylikdüzü, ilk sergisi "Ekrem İmamoğlu Özel Koleksiyonu" ile açıldı. Sergi açılışında konuşan İBB Başkanı İmamoğlu, "İstanbul medeniyetlere ev sahipliği yapmış büyük bir koleksiyoncu" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 1990’lı yıllardan bu yana oluşturduğu özel koleksiyonu, Galeri Beylikdüzü’nde bir araya getirildi. İmamoğlu’nun kurucusu ve onursal başkanı olduğu Batı İstanbul Eğitim Kültür Sanat Vakfı tarafından açılan yeni sanat mekanının açılışına Adana Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli ile özel koleksiyona eserleriyle katkı sunan sanatçılar, sanat galerilerinden temsilciler ve kültür sanat dünyasından davetliler katıldı.

.

İstanbul’un binlerce yıllık medeniyet birikimiyle büyük bir koleksiyoncu olduğunu söyleyen İmamoğlu, "Tarihler boyu bu kadar değeri içinde barındırmış ve hala çok iddialı bir şehir. Hak ettiği değeri, hak ettiği pozisyonu İstanbul'a kazandırabildik mi? Ne yazık ki değil. Mutlaka hak ettiği değeri bulmalı. Keza İstanbul sadece bu kentin değerli olmazsa anlamına gelmiyor. Bütün bu coğrafyanın odak noktası, sorumluluğumuz sadece bu kentin insanlarına değil. Bana göre İstanbul adına bu geniş coğrafyaya dönük bir sorumluluk” ifadelerini kullandı.

'KADIN SANATÇILARI ÖNCELEYEN BİR ANLAYIŞLA HAREKET EDECEĞİZ'

Galeri Beylikdüzü’nün Dilek Kaya İmamoğlu’yla birlikte sanatçılara destek olan bir merkeze dönüşmesini istediklerini belirten İmamoğlu, "İstanbul'un sadece merkezi konumdaki semtleri değil, bütün ilçeleri bu tarz ortamlarla, etkinliklerle kabiliyetlerini arttırsın istiyoruz. Çünkü bu şehirde herkes o şansa sahip olmalı. Öyle olduğunda toplumsal huzuru beraberce tesis edebiliriz. Aynı zamanda burada bu sanat mekanı farklı özellikleriyle -ki bir e baskı atölyesi de burada hayat bulacak- buluşacak. Bir de Eşim Dilek Kaya İmamoğlu’yla beraber buranın sanatçıları destekleyen bir merkez olmasını diledik. Bu konuda da özellikle yeni mezun ya da kariyerinin başındaki sanatçıları, kadın sanatçıları önceleyen bir anlayışla hareket edeceğiz. Kişisel sergisini açan sanatçılara burası ev sahipliği yapsın istiyoruz. Bunun yanı sıra zaman içerisinde genç sanatçılarla birlikte sadece Türkiye'nin değil küresel bazda da bazı etkinliklerle, buluşmalarla bağını arttıran bir yapıyı buraya kazandırmak arzusundayız" diye konuştu.

.

EKREM İMAMOĞLU ÖZEL KOLEKSİYONU

Galeri Beylikdüzü’nün ilk sergisi ‘Ekrem İmamoğlu Özel Koleksiyonu’nun küratörlüğünü İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat üstleniyor. Koleksiyonda, illüstrasyondan desene, gravürden heykele, baskı sanatından dijital sanata toplamda 400’ün üzerinde eser yer alıyor. Eserler, 103 sanatçının imzasını taşıyor. 

.