'Ekonomideki beceriksizliğinizin bedelini neden çiftçiye ödetiyorsunuz?'

Hububat alım fiyatlarına tepki gösteren Hasan Ekici, "Bu artış belirlerken hiç mi vicdanınız sızlamadı? Ekonomideki beceriksizliğinizin bedelini neden çiftçilerimize ödetiyorsunuz?" diye sordu.

Fotoğraf: Arşiv
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Gelecek Partisi Konya Milletvekili Hasan Ekici, hububat alım fiyatlarının açıklanması ile birlikte Konya Altınekin’de çiftçileri ziyaret etti ve üreticinin sıkıntılarını Türkiye Büyük Millet Meclisi genel kuruluna taşıdı.

“Geçen hafta Toprak Mahsulleri Ofisi buğday ve arpa taban alım fiyatlarını açıkladı. Biz de fiyatın açıklandığı gecenin ertesi günü tahıl ambarı Konya Ovasımızdaki çiftçilerimizle Altınekin ilçemizde buluştuk. Ziraat Odası başkanlarımızı ziyaret ettik. Çiftçilerimiz ve ziraat odası başkanlarımız açıklanan taban fiyatlara çok büyük tepki gösterdiler” diyen Hasan Ekici, Meclis’teki konuşmasında şunları söyledi:

“Devletin resmi kurumu TÜİK’in açıkladığı yıllık enflasyonun bile % 75 olduğu enflasyonist bir ortamda çiftçilerimize yüzde % 6’lık ve % 18’lik artışları nasıl reva görürsünüz? Bu artış oranlarını belirlerken hiç mi vicdanınız sızlamadı?

Tüm üretim girdilerinde % 100’lere varan fiyat artışları yaşanırken buğday taban fiyatını % 18, arpa taban fiyatını % 6 artırmak hangi akla, hangi hesaba, hangi mantığa sığar? Ziraat odalarının üretim maliyet hesaplamalarına göre güncel ton maliyeti 10.300 TL. olan buğdaya 11.000 TL. taban fiyatı nasıl açıklarsınız?  Çiftçilerimiz önümüzdeki yılın hububat ekimini bu yılın Ekim Kasım aylarında yapacaklar. Bu enflasyonist ortamda girdi maliyetleri de doğal olarak artmaya devam edeceğinden çiftçilerimiz açıklanan fiyatlarla buğdaydan elde ettikleri hasılatla ekim maliyetlerini dahi karşılayamayacaklar.

'ÇİFTÇİ ÜRETİMDEN VAZGEÇİYOR'

Bir yıl uğraşarak, bin bir emek vererek, bin bir güçlükle ürettiği buğdayı arpası para etmeyen çiftçi bir dahaki sene tarlasını niye eksin? Elde ettiği hasılatla bırakın kar etmeyi maliyetlerini dahi karşılayamayan çiftçi maalesef üretimden vazgeçiyor. İktidar, açıkladığı bu taban fiyatlarla çiftçilerimize adeta “sen ekme”, “sen üretme” diyor.  Peki çiftçimiz ekmezse üretmezse biz buğdayımızı arpamızı kimden alacağız? Ukrayna’dan ya da Rusya’dan mı alacağız? Cennet vatanımızda verimli topraklarımız dururken dışardan buğday arpa mı ithal edeceğiz? Kendi çiftçimizi yoksullaştırırken yabancı ülkelerin çiftçilerini mi kalkındıracağız? Yoksa siz de önceki Tarım ve Orman Bakanının dediği gibi “alacak paramız var ki dışardan ithal edebiliyoruz” mu diyorsunuz?

İktidar yetkililerini biran önce akıllarını başlarına almaya davet ediyoruz. Buğday ve arpa başta olmak üzere tüm tarımsal üretimin sürdürülebilirliğini sağlamaya ve çiftçimizi koruyan gerçekçi bir taban fiyatı politikası belirlemeye davet ediyoruz.

“Faiz neden, enflasyon sonuçtur” diye saçma sapan bir teorinin peşine takıldınız ve enflasyonu patlattınız. Sayenizde ülkemiz dünya enflasyon liginde ilk 5’e girdi. Enflasyon şampiyonluğunda Arjantin, Suriye, Lübnan, Venezuella ve Sudan gibi ülkelerle yarışıyor.  Şimdi enflasyonu düşürmek için çiftçilerimizin yılda bir kez elde ettikleri gelirlerine, hasatlarına göz diktiniz öyle mi? Her şeyi bitirdiniz sıra çiftçimizin buğdayına, arpasına, çayına, mısırına, şekerpancarına geldi öyle mi? Tarım ürünlerinin taban fiyatlarını gerçekleşen enflasyonun altında açıklayalım ki enflasyon düşsün öyle mi? Ekonomideki beceriksizliğinizin bedelini neden çiftçilerimize ödetiyorsunuz? Enflasyonla mücadelenin yükünü neden çiftçilerimizin sırtına yüklüyorsunuz? “Ekonomi gözlerimdeki ışıltıdır” diyen Nurettin Nebatilerin, patlayan kuru tutmak için icat edilen Kur Korumalı Mevduat ile milyonlarca fakirden alıp bir avuç sermaye sahibini zengin edenlerin günahlarının cezasını neden çiftçilerimiz çekiyor?”