IMF: Ekonomik veriler daha az kasvetli

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Georgieva, küresel ekonomide toparlanma işaretleri gördüklerini belirterek, "Dünya ekonomisinin bu yıl ve gelecek yıl 12 trilyon dolar kaybedeceğini söyleyebileceğimiz bir noktadayız" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - IMF Başkanı Kristalina Georgieva, korona salgını nedeniyle oluşan kriz döneminde merkez bankalarının piyasalara büyük miktarda likidite enjekte ederek, 'mucize' yarattığını söyledi.

Georgieva, video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen yeni tip koronavirüs (Covid-19) dönemi ve sonrasında kalkınmanın finansmanı konulu etkinlikte değerlendirmelerde bulundu.

Konuşmasında küresel ekonomik görünüme odaklanan Georgieva, mayıs ayından bu yana gelen verilerin daha 'az kasvetli' bir tablo çizdiğini anlattı. Georgieva, "Dünya ekonomisinde bazı toparlanma işaretleri görüyoruz" ifadesini kullandı.

Bazı gelişmiş ekonomilerin görünümünün tahmin edilenden daha az kötü olduğunu aktaran Georgieva, Çin'in beklenenden biraz daha hızlı toparlandığını kaydetti.

Georgieva, politika müdahalelerinin dünya ekonomisini desteklediğini belirterek, "Buna 11 trilyon dolarlık mali önlem dahil. Merkez bankaları büyük miktarlarda likidite enjekte etmek ve ulusal ekonomileri ile diğer ülkelerin ekonomilerini desteklemek için mucizeler yarattı" değerlendirmesinde bulundu.

KISMİ VE DÜZENSİZ TOPARLANMA ÖNGÖRÜSÜ

IMF'nin de güçlü müdahalenin bir parçası olduğunu belirten Georgieva, fonun tarihinde ilk kez 80'den fazla ülkeyi acil durum finansmanı ve düzenli kredi programları aracılığıyla desteklediğini söyledi.

Georgieva, ekonominin düzeldiğini görene kadar destek sağlamaya devam edeceklerini vurgulayarak, "Yalnızca kısmi ve düzensiz bir toparlanma öngörüyoruz. Dünya ekonomisinin bu yıl ve gelecek yıl 12 trilyon dolar kaybedeceğini söyleyebileceğimiz bir noktadayız" ifadesini kullandı.

Gelişmiş ekonomilerde desteğin sürdürülmesinin biraz daha kolay ve düşük faiz oranlarıyla daha karşılanabilir olduğunu aktaran Georgieva, gelişmekte olan ekonomiler ve daha zayıf temellere sahip yükselen piyasalar için finansmanın artırılması amacıyla birlikte çalışılması gerektiğini belirtti.

(AA)

Etiketler kriz ekonomi IMF korona