Osmangazi Köprüsü'ne 1,7 milyar lira 'garanti' ödemesi

Osmangazi Köprüsü'nde yılın ilk yarısında yolcu geçişlerinin sayısı, devlet garantisinin altında kaldı. Şirkete, 1 milyar 750 milyon lira devlet ödemesi yapılacak. Otoyol Yatırım AŞ, ikinci garanti ödemesini ise mart ayında alacak. Özel sektörün köprü ve otoyollar için çektiği kredilere devletin verdiği garanti miktarı 17 milyar 200 milyon 54 bin 669 dolar oldu. 

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu’nun ardından Osmangazi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu için de, yılın ilk yarısına ilişkin devlet garantisi ödemesi yapılacak.

İşletmeci şirket Otoyol Yatırım AŞ’ye 2020 yılının ilk yarısı için yapılacak garanti ödemesi için çalışmalar hızlandırıldı. Tutar da büyük ölçüde belli oldu. Habertürk'ten Olcay Yıldırım'ın haberine göre yılın ilk yarısında araç geçişlerinin garanti sınırının altında kalması nedeniyle 1 milyar 750 milyon TL dolayında bir ödeme gerçekleştirilecek. Ödeme işleminin, birkaç hafta içinde gerçekleştirilmesi bekleniyor. Yılın ikinci yarısına ait garanti ödemesi ise martta yapılacak.

HÜKÜMET, GARANTİLER İÇİN 10,5 MİLYAR DOLAR KREDİ ÇEKECEK

Öte yandan özel sektörün köprü ve otoyollar için çektiği kredilere devletin verdiği garanti miktarı 17 milyar 200 milyon 54 bin dolar oldu. Karar'da yer alan habere göre hükümet, önümüzdeki 7 yılda ise Dünya Bankası’ndan 10 milyar 500 milyon dolarlık kredi çekmeyi planlıyor.

En son Kuzey Marmara Otoyolu Kurtköy-Akyazı ve Kınalı-Odayeri Kesimlerinin finansmanı için çekilen krediye 4 milyar 435 milyon dolarlık ödeme garantisi verildi. Geçtiğimiz cuma günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını yaptığı Ankara-Niğde Otoyolu için çekilen kredinin 1 milyar 310 milyon 749 bin 341 dolarlık ödeme garantisi var.

DEVLET GARANTİLİ PROJELER

Devletin ödemesine garanti verdiği diğer projeler şöyle:

-Avrasya Tüneli için çekilen krediye 960 milyar dolar,

-Kuzey Marmara Otoyolu Odayeri-Paşaköy Kesimi (Yavuz Sultan Selim Köprüsü dahil) için çekilen krediye 2 milyar 318 milyon dolar,

-Gebze-Orhangazi-İzmir (İzmit Körfez Geçişi) Otoyolu için çekilen krediye 4 milyar 956 milyon 312 bin 328 dolar,

-Çanakkale-Malkara Otoyolu (1915 Çanakkale Köprüsü Dahil) için çekilen krediye 2 milyar 799 milyon 993 bin dolar devlet garantisi verildi.