Merkez Bankası: Oynaklığı azaltmak için tüm araçları kullanacağız

Merkez Bankası açıklama yaptı: "Ağustos başı itibariyle iktisadi faaliyetteki normalleşme süreciyle birlikte, hedefli ilave likidite imkânları kademeli olarak azaltılacaktır. Merkez Bankası, fiyat istikrarı ve finansal istikrar temel amaçları çerçevesinde, elindeki bütün araçları piyasalardaki aşırı oynaklığın azaltılması doğrultusunda kullanacaktır."

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Döviz ve altın fiyatlarındaki yükseliş üzerine Merkez Bankası bir açıklama yaparak 'eldeki bütün araçların' kullanılacağı mesajı verdi.

Merkez Bankası'nın açıklaması şöyle:

Uygulamaya alınan mali ve parasal politikalar küresel salgın hastalığın Türkiye ekonomisi üzerindeki etkilerinin sınırlandırılmasında ve üretken kapasitenin korunmasında başarılı olmuştur. Son dönemde açıklanan veriler iktisadi toparlanmanın güç kazandığına işaret etmektedir. Bu bağlamda Ağustos başı itibariyle iktisadi faaliyetteki normalleşme süreciyle birlikte, hedefli ilave likidite imkânları kademeli olarak azaltılacaktır. Öte yandan, piyasalarda oluşan fiyat gelişmeleri yakından izlenmektedir. Merkez Bankası, fiyat istikrarı ve finansal istikrar temel amaçları çerçevesinde, elindeki bütün araçları piyasalardaki aşırı oynaklığın azaltılması doğrultusunda kullanacaktır. Kamuoyunun bilgisine sunulur. (HABER MERKEZİ)

Dolardaki tırmanışa ekonomistler ne diyor?: Hatalı politikaların bedelini tüm toplum ödeyecekDolardaki tırmanışa ekonomistler ne diyor?: Hatalı politikaların bedelini tüm toplum ödeyecek