Gümüş koşuyor, altın kovalıyor

Altın fiyatlarında temmuz ayında yaşanan yükseliş, yatırımcının yıl başından bu yana süregelen kazancını yüzde 30 seviyesine yükseltti. Gümüş ise altını da geçen bir oranda kazandıran yatırım aracı oldu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Altın fiyatları temmuz ayı boyunca rekor üzerine rekor kırdı. Ons altın böylece yıl başından bu yana yatırımcısına yaklaşık yüzde 30 getiri sağladı. Uluslararası piyasada yükseliş eğilimi ivme kazanan altının ons fiyatı, sadece temmuzda yüzde 11 değer kazandı.

Korona virüsü salgını nedeniyle dünya ekonomisine ilişkin belirsizliklerin devam etmesi, gelişmiş ülke merkez bankalarının eşi görülmemiş büyüklükteki genişleme adımları ve ülkelerin borç stoklarındaki artış gibi nedenlerle artan altın talebi, ons fiyatını, temmuzda 1.983 dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesine taşıdı. Altının ons fiyatı tarihi zirvesini görmesinin ardından temmuzu 1.972 dolardan tamamladı.

GÜMÜŞ SADECE TEMMUZDA YÜZDE 36 KAZANDIRDI

Dolar endeksindeki değer kaybı, altın ile birlikte tüm değerli metallere olan talebi artırırken, bu dönemde gümüşün getirisi altını geride bıraktı. Gümüşün ons fiyatı da temmuzda yüzde 36 değer Kazanarak 24,2 dolara çıktı.

GRAM ALTINDA EN UZUN SOLUKLU YÜKSELİŞ

Yurt içinde, yükseliş serisini üst üste 8'inci aya taşıyarak, bu anlamda 2001 yılından bu yana en uzun soluklu rallisini gerçekleştiren altının gram fiyatı, temmuzda rekor üzerine rekor kırdı. Haziran ayını 392 liradan tamamlayan gram altın, temmuzda 444,5 lira ile rekor seviyeyi gördü. Altının gram fiyatı temmuzda bir önceki ay kapanışına göre yüzde 13 değer kazanarak 443 liradan kapanış yaptı.

Ons altındaki yükselişin ivme kazanması ve bu hafta dolar kurundaki artışın etkisiyle son iki haftadaki değer kazancı yüzde 11'e ulaşan gram altın, temmuzda, 2019 kapanışına göre ise yüzde 53 prim yaptı.

'ALTINA DAYALI BORSA YATIRIM FONLARINA GİRİŞLER, 6 YILIN ZİRVESİNE ÇIKTI'

AA Finans Analisti İslam Memiş, ABD-Çin gerilimi, Avrupa Birliği (AB) ve ABD'de açıklanan teşvik paketleri ve küresel ekonomilere dair endişelerin altın fiyatlarındaki yükselişi desteklediğini bildirdi. Bu gelişmelerin yanı sıra Covid-19 vaka saylarının artması, siyasi gerginlikler, negatif reel faizler ve doların zayıf seyrinin altın fiyatlarında tarihi rallilerinden birinin yaşanmasını sağladığını dile getiren Memiş, "Altın talebinin artmasıyla, değerli metal fonlarına geçen hafta 3,8 milyar dolarlık giriş gerçekleşti. Altına dayalı borsa yatırım fonlarına girişler, 6 yılın zirvesine çıktı" ifadelerini kullandı.

Memiş, hızlı yükselen fiyatlar nedeniyle bu haftadan itibaren kâr satışlarının etkisini artırabileceğine dikkati çekerek, aralıksız 8 haftalık yükseliş trendiyle tüm zamanların en yüksek seviyelerini test eden altın fiyatlarının, kısa vadede güç toplamak için gerileyebileceğinin göz ardı edilmemesi gerektiğini belirtti. (HABER MERKEZİ)

1 Ağustos 2020 altın fiyatları

ATA ALTIN

ALIŞ: 2.996,40

SATIŞ: 3.048,00

CUMHURİYET ALTINI

ALIŞ: 2.974,00

SATIŞ: 3.019,00

TAM ALTIN

ALIŞ: 2.870,79

SATIŞ: 2.926,38

YARIM ALTIN

ALIŞ: 1.454,40

SATIŞ: 1.485,40

ÇEYREK ALTIN

ALIŞ: 729,40

SATIŞ: 745,00

GRAM ALTIN

ALIŞ: 443,15

SATIŞ: 443,42