Financial Times: Türkiye her gün 1 milyar dolar satıyor

Financial Times gazetesi, Türkiye'de kamu bankalarının kurdaki değer kaybını önlemek için 2 milyar dolar sattığını yazdı. Gazeteye konuşan bir kaynak kamu bankalarının dövizi frenlemek için her gün 1 milyar dolar sattığını öne sürdü.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye'de döviz kurları haftaya hareketli başladı. Dolar 6,84'ten 6,95 seviyesine yükselirken, 8 liranın üzerine demirleyen euro ise 8,2 liradan işlem görüyor. Financial Times'a konuşan Rabobank'tan stratejist Piotr Matys "Dünyada doların zayıfladığı bir dönemde, Türkiye'nin lirayı dolara karşı savunmak için savaşmak zorunda kalması dikkat çekici" dedi.

Financial Times, Türkiye'de kamu bankalarının doların yükselmesini engellemek içinse her gün 1 milyar dolar sattığını yazdı. Gazetenin haberine göre İngiliz bir analist, bankaların para birimini korumaya çalışırken pazartesi günü yaklaşık 1,2 milyar dolar sattığını belirtti. Dün ise saat 10.30 itibariyle de 600 milyon dolardan fazla satış yapıldı. Adını vermek istemeyen uluslararası bir fon yöneticisi de,, bankaların her gün yaklaşık 1 milyar dolar sattığını tahmin ettiğini söyledi.

Habere göre, Merkez Bankası yöneticileri, bu hafta yapılan müdahaleye ilişkin yorum talebine ise cevap vermedi. Merkez Bankası tarafından daha önce de lira için belirli bir seviyenin hedeflendiğini reddedilerek yalnızca yumuşak bir dalgalanmanın olduğu söylenmişti.

GOLDMAN SACHS: MÜDAHALE İÇİN 60 MİLYAR DOLAR HARCANDI

Amerikan yatırım bankası Goldman Sachs'ın tahminlerine göre, Türkiye bu yıl para birimi müdahalelerine yaklaşık 60 milyar dolar harcadı.

Hollanda merkezli Rabobank'tan stratejist Piotr Matys ise Türk Lirası'nın doların mevut zayıf durumundan faydalanamadığını belirtti.

Dolar 7 lirayı zorluyor, altın tutulamıyorDolar 7 lirayı zorluyor, altın tutulamıyor