Olmayan bitkiye 16 milyon TL'lik tesis kuruldu

ÇAYKUR'un Rize'de yaprağından şeker üretilen stevia bitkisi için başlattığı proje kapsamında 16 milyon TL harcanarak işleme tesisi kuruldu. CHP'li Ömer Fethi Gürer tesisteki son durumu sordu. Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli bölgede stevia bitkisi üretilemediği için tesisin atıl durumda olduğunu açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ÇAYKUR, Rize'de yaprağından şeker üretilen stevia bitkisinin işlenmesi için Rize'de proje başlatıp tesis kurdu. ancak tesis üretime geçmedi. KİT komisyon üyesi olduğu dönemde ÇAYKUR alt komisyon üyesi olarak inceleme ekibinde yer alan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Pakdemir'li  Rize’de yeterli düz arazi olmaması nedeniyle üretim yapılamadığını, ürün yetişmediği için de 16 milyon lira harcanarak kurulan tesisin işletmeye alınamadığını belirtti.

PAKDEMİRLİ: YETERLİ DÜZ ARAZİ YOK

Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Pakdemirli, ürün işleme tesisinin yüzde 95 oranında tamamlandığını ancak arıtma sisteminde bazı eksikliklerin bulunduğunu ve sistemin deneme üretimine alınması için işletme malzemelerinin temininin firma tarafından yapılmadığı için test edilemediğini belirtti. Bakan Pakdemirli, bu şekilde yüklenici firmanın kalan alacağı ödenmeden bekletildiğini ifade etti.

Stevia bitkisinin insan sağlığına faydalarından bahseden Bakan Pakdemirli, bu bitkiden şeker ve şeker alt ürünleri (steviaekstrakt, stik şeker, kesme şeker vb.) elde etmeyi planladıklarını ancak yaprak olmaması nedeniyle tesisin işletmeye alınamadığını kaydetti. Bakan Pakdemirli, stevia bitkisi ekiminin, üretici üretim yapmadığı için yapılamadığını ifade etti.

Üreticilere dağıtımı yapılan stevia fidanlarından geriye dönüş olmadığını, geri dönenlerin de bu bitkiyi yetiştiremeyeceklerini söylediğini aktaran Bakan Pakdemirli, “Düz ve taban arazilerin çoğunluğu çay bahçelerine tesis edildiğinden ekonomik anlamda yetiştiriciliği yapılabilecek yeterli düz arazi bulunmamaktadır. Tesis henüz faaliyete geçmemiştir. Ürün işleme tesisi için yapılan toplam yatırım miktarı 16 milyon TL’dir” dedi. (HABER MERKEZİ)